
Aggasztó jelek
2016.07.13 12:03 | G. E.
A kalocsai zsidóság II. világháborúban történt deportálása, a közösség többségének halála, az életben maradók távozása a városból sok-sok olyan kérdést vet fel, amely a mai napig nem lett lezárva – és súlyosbítják mindezt azok az aggasztó jelek, amelyek már napi szinten tapasztalhatók, és amelyek miatt a származás miatti megkülönböztetés, vagy akár üldöztetés lehetősége szépen elfogadottá válik sokak gondolkodásában.
Összefoglalva ezek hangzottak el a volt zsinagóga melletti június 17-i megemlékezésen és koszorúzáson, ahol a város lakosságából igen kevesen vettek részt, és ahol Bolvári Ferdinánd vetette fel beszédében a bevezetőben említett gondolatokat.
– 1944. június 18-án a reggeli órákban elindult egy vonat Kalocsáról. Rajta 750 ember, kalocsai és Kalocsa környéki zsidók. Nem tudták, hová indul a szerelvény. Csak egyet tudtak: semmi jóra nem számíthatnak – idézte fel a városatya a 72 évvel ezelőtti eseményeket, melyek kapcsán rövid áttekintést nyújtott a zsidók országunkba és városunkba településéről, életükről, sorsukról.
– A német hadvezetést meglepte, hogy milyen buzgalommal hajtották végre utasításaikat a magyarok – jegyezte meg keserűen Bolvári Ferdinánd –, négy hónap alatt deportálták Magyarország izraelita lakosságának nagy részét. Sajnos, mi magyarok népirtásból kitűnőre vizsgáztunk ekkor. Egy-egy ilyen megemlékezésnek az szokott az üzenete lenni: nehogy még egyszer ilyen előforduljon. Sajnos, az az érzésem, a történelem ismétli önmagát.
Megállapítását azzal támasztotta alá a képviselő, hogy a második világháborúhoz és a holokauszt-hoz vezető események áttekintésekor figyelmeztető azonosságokat talált napjaink eseményeivel. Az antiszemitizmus, a társadalmi problémák miatt mások okolása – bűnbakkeresés –, a más nemzet, bőrszín, vallás, eltérő gondolkodás gyanakvással és gyűlölettel kezelése éppúgy jelen volt a múlt század ’20-as–’30-as éveiben, mint manapság.

– Ismét felütötte fejét nálunk az antiszemitizmus – összegezte megállapításait a szónok. – Napjainkban még elnyomja a menekültkérdés, de sokan azért is a zsidókat teszik felelőssé. A zsidóság elleni gyűlölet szinte kipusztíthatatlannak tűnik. Most még őket okoljuk minden rosszért, utána majd következnek a cigányok, a muszlimok, vagy éppen a rivális pártok tagjai.
Elgondolkodtató beszéd volt, talán azért is maradt még a koszorúk, mécsesek, emlékkövek elhelyezése után jó ideig együtt az a néhány ember, aki úgy érezte, tartozik egy főhajtással az ártatlan áldozatok emlékének.
(Az ünnepségen közreműködött Póli Róbert, aki Radnóti Miklós „Sem emlék, sem varázslat” című költeményét szavalta el.)
Kalocsai hírek
A szegregált terület integrációja
" A szegregált terület integrációja A roma társadalom Kalocsa életében A Kalocsai...
Pályázatból parkosított templomkert és új kerítés Ordason
Átvette a református egyház a Visszatérés Háza kulcsaitNagy ünnepre gyűltek össze az ordasiak elmúlt...
Kalocsai szerző sikere az irodalmi pályázaton
Október 14-én, pénteken este Budapesten kihírdették a Világháló Alapítvány ésa Blinken OSA Archívum...
Kalocsa gyönyörű barokk templomában, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban október 15-én,...
Paks II. a hosszú távú ellátásbiztonság záloga
Atomenergia nélkül nincs ellátásbiztonság Európában, Paks II. pedig hazánk hosszú távú...
Az aradi vértanúkra emlékezett Kalocsa – A koszorúzáson Balogi József mondott beszédet
Kalocsa város hagyományai szerint az első felelős magyar kormány szoborcsoportjánál tartották meg a...
Új fasorok, fák díszítik Kalocsát
„A legjobb időpont a faültetésre 20 éve volt, a második legjobb ma van!” – tartja...
Az integráció fontos szerepe a roma társadalomban
Antidiszkriminációs programok Kalocsa város életébenA Kalocsai Önkormányzat, a Szociális Központ és...
In memoriam Szallár Károly (1951-2021)
Futótűzként járta be a várost, hogy elhunyt Szallár Károly, Kalocsa idegenforgalmának egyik jeles...
Közlekedésbiztonsági napra készül a rendőrség
Októberben kezdődött és december elejéig tart a Kalocsai Rendőrkapitányság illetékességi területén...