
A honvédelemmel összeforrt életpálya
2017.08.09 14:13 | G.E.
A Tomori Pál Városi Könyvtár „Tudásklub” című sorozatának legutóbbi előadását Bóna Pál nyugállományú alezredes tartotta. Bóna Pál a honvédségtől történő nyugalomba vonulását követően is aktív maradt, és továbbra is minden lehetséges fórumon képviselte életpályája központi kérdését – a haza védelmét – előadásokon, tanulmányokban és a nyugalmazott fegyveres erőket tömörítő civil szervezetekben. E tevékenységéért idén március 15-e alkalmából kitüntetésben is részesült.
Ez az elismerés az „Aranykor Kitüntető Cím bronz fokozata”, amelyre a Magyar Tartalékosok Szövetsége megyei elnöksége terjesztette fel, és Vargha Tamás honvédelmi miniszter-helyettestől vette át a nemzeti ünnep alkalmából.
A könyvtárban tartott előadása előtt Csikós Marianna, az intézmény megbízott vezetője köszöntötte a vendéget, majd kezdetét vette az időutazás, melynek első állomása Kisszállás volt, ahol Bóna Pál született. Az általános iskolát helyben, a középiskolát Kiskunhalason végezte el. Diplomáját a Kossuth Lajos Katonai Főiskolán szerezte, majd elvégezte a Zrínyi Miklós katonai Akadémiát.
1981. augusztus elsején helyezték Kalocsára, a parancsnok politikai helyettese volt. Az alakulatban többféle tiszti és tiszthelyettesi képzés folyt, a katonák a szakmai munka mellett a város életébe is beépültek. Részt vettek a városi ünnepségeken, rendezvényeken, az iskolákban zajló honvédelmi nevelésben, helyőrségi klubjuk a lakosság előtt is nyitva állt. 1986-ban át akarták helyezni a Honvédelmi Minisztériumba, de nem fogadta el a magasabb beosztást, mert számára a család volt az első, és ők már itt, Kalocsán érezték otthon magukat.
Alakulatukat 1991-ben jogutód nélkül megszüntették. Ez kettétörte az életpályát, amelyet igazi elhivatottsággal végzett. A kalocsai Dobó dandárhoz került, dolgozott a Kalocsai Fegyház és Börtönben, majd 2000-ben korkedvezménnyel nyugállományba vonult. Felettesei többször részesítették elismerésben munkájáért.
Családi élete a féltett kincse. 1970-ben kötött házasságot, felesége szintén kisszállási. Egy gyermekük született: Barbara, aki Szegeden, a József Attila Tudományegyetemen szerzett magyar-történelem szakon diplomát. Házasságkötése után Frankfurtban folytatta életét, ahol tanárként dolgozik. Bónáék életében eljött a nagyszülővé válás semmihez sem hasonlítható, boldog időszaka, számukra a legfontosabb immár a két kislány unoka lett. A másik fontos színtere az életének a Duna parti „tanya” – ahogyan ő nevezi –, ahol a kertészkedésben, az állatokkal való törődésben nagy örömét leli.
Mindemellett Bóna Pál nem hagyott fel a közösségért végzett munkával. Megtalálta a módját, képviselje a honvédelem ügyét, és párhuzamosan azoknak a civil szervezeteknek az ügyét, amelyek a fegyveres erők volt dolgozóit tömörítik. Előadásokat tartott, amelyeken a katonai hagyományok ápolásáról, a fiatalok honvédelmi nevelésének fontosságáról, a kalocsai laktanyák történetéről beszélt. Kezdeményezője és aktív résztvevője volt a Csilás-parkban felállított katonai emlékpark létrejöttének.
Bóna Pálról egy idézet jutott eszembe, amely, úgy gondolom, nagyon is tükrözi az ő gondolkodását: „A katona szennyes egyenruhája még mindig dicsőségesebb, mint a hazug diplomaták kifogástalan frakkja!” (Az idézet Timur Vermes német újságíró, regényíró, műfordító gondolata – a szerző) Köszönjük, hogy beavatott minket az életébe, erőt, egészséget, alezredes úr!
Kalocsai hírek
A szegregált terület integrációja
" A szegregált terület integrációja A roma társadalom Kalocsa életében A Kalocsai...
Pályázatból parkosított templomkert és új kerítés Ordason
Átvette a református egyház a Visszatérés Háza kulcsaitNagy ünnepre gyűltek össze az ordasiak elmúlt...
Kalocsai szerző sikere az irodalmi pályázaton
Október 14-én, pénteken este Budapesten kihírdették a Világháló Alapítvány ésa Blinken OSA Archívum...
Kalocsa gyönyörű barokk templomában, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban október 15-én,...
Paks II. a hosszú távú ellátásbiztonság záloga
Atomenergia nélkül nincs ellátásbiztonság Európában, Paks II. pedig hazánk hosszú távú...
Az aradi vértanúkra emlékezett Kalocsa – A koszorúzáson Balogi József mondott beszédet
Kalocsa város hagyományai szerint az első felelős magyar kormány szoborcsoportjánál tartották meg a...
Új fasorok, fák díszítik Kalocsát
„A legjobb időpont a faültetésre 20 éve volt, a második legjobb ma van!” – tartja...
Az integráció fontos szerepe a roma társadalomban
Antidiszkriminációs programok Kalocsa város életébenA Kalocsai Önkormányzat, a Szociális Központ és...
In memoriam Szallár Károly (1951-2021)
Futótűzként járta be a várost, hogy elhunyt Szallár Károly, Kalocsa idegenforgalmának egyik jeles...
Közlekedésbiztonsági napra készül a rendőrség
Októberben kezdődött és december elejéig tart a Kalocsai Rendőrkapitányság illetékességi területén...