Öltöztessünk árvaházat!

2010.01.22 22:48    |    era  

Nem tudom, a Kedves Olvasó hogy van ezzel, de én nagyon tudok örülni, ha alkalmam adódik egy régen látott ismerőssel jót beszélgetni. Valahogy úgy van az ember, hogy fut-fut a mindennapokban – közben elfut sok érdekesség és fontos dolog mellett is sajnos –, aztán megállva szusszan egyet, és jutalma máris egy történet, amitől jobb kedvre derül.

Így jártam akkor, amikor összetalálkoztam dr. Réfy Miklósnéval, akiről azt hittem, éli a nyugdíjasok lassan csordogáló életét. Mekkorát tévedtem! No de hadd mondja el ő, miben mesterkedik az utóbbi időben:

– Jaj, nagyon sok minden történt mostanában! Erdélyben jártunk, ahová évek óta rendszeresen ellátogatunk, mert rengeteg melegszívű, segítségre szoruló embert és gyermeket ismerünk, támogatunk.

Úgy négy évvel ezelőtt kezdődött ez a történet, amikor az a nagy árvíz volt. Tanakodtunk a Máltai Szeretetszolgálat helyi és megyei tagjaival és a barátokkal, ismerősökkel, mit lehetne tenni a bajba jutottakért. Ekkor keresett meg Vörösváczki János, hogy ő vállalja: beszél a helyi gazdákkal, mi pedig derítsük fel a megvalósítás lehetőségét, és vigyünk gabonát a károsult családoknak. Mindketten sikerrel jártunk, és összejött egy kamion búza!

Elindultunk: egy kamion és egy busszal a kísérők. A Székelyudvarhelyen, Farkaslakán lakókat képviselők megszervezték a búza elosztását, nagyon fegyelmezetten viselkedett mindenki. Ekkor kezdődött a barátság, és mélyült el az évek alatt a kecskeméti és kalocsai „máltaisok” és az erdélyi családok között. Megosztjuk a dolgot: van, aki vásárol, van, aki varr, van, aki pulóvert köt, vagy éppen süteményt süt, és összeadjuk az ajándékokat, mire elindulunk.

Ezek a szeretetszolgálat adományai?

– Nem, ezt mindenki a saját jövedelméből adja. Gyűjtünk adományokat is: felkértek minket az „egy doboz” akcióra, vagyis hogy karácsonyra gyűjtsünk a kalocsai általános iskolákkal együttműködve ajándékokat az erdélyi gyerekeknek. Már az első évben vagy 170 csomag jött össze, és ez minden évben több és több lett!

Látogatásaink rendszeresek lettek, jártunk többek között Déván is, és találkoztunk Böjte Csabával, aki a mára talán világszerte ismert árvaházat-otthont működteti. Ez az élmény mélyen bennünk maradt, és szinte felgyújtott minket, amikor Marosvásárhelyen rátaláltunk egy akkor 18 férőhelyes kis otthonra, akiket senki sem támogat. Elhatároztam, mindent megmozgatok, hogy minél több segítséget nyújthassunk nekik.

Mekkora gyerekek vannak az otthonban?

– Félévestől tizennégy éves korú árva gyermekek laknak benne. Idén nyáron megvásároltak egy házat, mára 33 férőhellyel működnek. A helyi családok adták össze a legszükségesebb bútorokat és eszközöket, de hát még nagyon szegényes és rideg, semmi dísz, dekoráció, nem tud otthon-képet adni. Hát elkezdtem összegyűjteni a barátokat-ismerősöket, a kalocsai máltaisokkal (hatan vagyunk) együtt, hogy tegyük szebbé ezt a házat.

Erdélyben egy árvaháznak melegség és szépség az otthonukba: szívet melengető cél. Városunkban már annyiszor bebizonyosodott, hogy mennyire segítőkész emberek lakják. Mit tehet az a kalocsai, aki segíteni tud, akar?

– A Nefelejcs utca 9. szám alatt van a Máltai Szeretetszolgálat hajléktalanszállója. Az itt dolgozók délelőttönként átveszik, és közösen eljuttatjuk a rászorultaknak az adományokat.

Nem kell nagy dolgokra gondolni ám! Az árvaháznak kincs minden, ami nekünk talán feleslegessé vált, de kidobni kár, hiszen még jó állapotban van. Gondolok itt képekre, amik már nem tetszenek, terítőre, párnára, bögrére, hiányos volta miatt már nem használt étkészletre – minden olyanra, ami segíthet otthonosabbá tenni a gyerekeknek a környezetét.

Szívesen viszek kalocsai terítőt, tárgyat, mert jó érzés viszontlátni megbecsült díszként egy másik országban, messzi városban. Van ott a házban egy kis kápolna, annak nagyon örülnék, ha az kalocsai díszbe öltözhetne. Ez a kapcsolat egy csodálatos dolog, és nagyon boldog vagyok, hogy részese lehetek ennek az élménynek.

Mit mondhatnék? Megyek és körülnézek a szekrényekben. És kívánom, hogy minél több részese lehessen az „adni tudok” élményének. Ja, és ilyen nyugdíjas éveket kívánok mindenkinek.


Kalocsai hírek

Kevesebb bűncselekmény – nagyobb közbiztonság

Jórészt a mögöttünk lévő fél évtized beleértve az elmúlt évet is, rendőrségi eredményeiről adott...

Elkapták a birkatolvajokat

Huszonöt bárányt és anyajuhot loptak el egy Kalocsa-homokgyőri birkahodályból szerdán reggel. A...

Bennégett a saját házában

Tragikus végű tűzeset történt Kalocsán március 2-án a reggeli órákban. A kalocsai tűzoltóság...

A szépség szolgálatában

Kalocsai kozmetikusként, Bagó Ágnes néven, éveken keresztül szépítettem a város lakóit....

Fergeteges gála az Ifjúsági Házban

Fergeteges gála az Ifjúsági Házban Színházjegyet kaptunk ajándékba a lányunktól! Nagyon...

SZIRÉNAPRÓBA

  A Paksi Atomerőmű 30 km-es körzetében lévő polgári védelmi célú riasztó eszközök ismételtTELJES...

Műsortervek a Kék Madár Fesztiválra

– Tizennyolc évesek lettünk – köszöntötte a Kék Madár Fesztivál rendezői stábját Lakatos...

A vese világnapja

Az európai népesség, így a magyar lakosságnak is legalább tizede érintett a vesebetegség valamelyik...

Evezős túra a Vajas-fokon

4. Csónakházbuli hajnaligA hazautazás előtti nap még mindig esett, akkor már több mint 35 órája, de...

Nőnapi köszöntő

  A nőket köszönti ma az ébredő határ,A lombtalan erdő, a mező, a berek,A megáradt folyó, a barkás...

Kacagtató hármas

A Dumaszínház első idei műsoraA Kalocsai Dumaszínház jubilált: már a tizedik előadást tartották a...

Felhívás! – Élesszük fel 1848-as hagyományainkat

1861. március 15-én Kalocsa város közönsége kivilágította ablakait, tiltakozásul az osztrák...

Elfogadták a nevelési programot

Kalocsa – Dunaszentbenedek – Homokmégy – Öregcsertő – Szakmár –...

Új választási bizottság

A tavaszi országgyűlési választásokra való felkészülés jegyében a megyei közgyűlés a február 12-i...

Pályázat gépjárműfecskendőre

Négyezer literes tűzoltó gépjárműfecskendőre pályázik a város, amelynek pályázati úton történő...

Személyes adatok a díjhátralékhoz

A városi képviselő-testület felhatalmazást adott arra, hogy a hulladékgazdálkodással összefüggő...

Emelkednek a térítési díjak

A városi képviselő-testület február 25-i határozata értelmében március 1-jétől néhány százalékkal...

Benkő „bohóckodott” és filozofált a Hotel Kalocsában

Szombaton visszaköltözött hagyományos helyszínére a tavaly május óta nagy sikerrel futó Smink nélkül...

Megkóstoltuk a Sárközt!

A Szülőföld Akadémia 5. állomásához érkezett  A Városi Színházban újra telt ház előtt lépett színre...

Nyolcból hét győzelem

Nyolcadik alkalommal rendezte meg Baján február 25-én, a Türr István Gazdasági Szakközépiskola...

Az út vége

    Ha valamilyen szörnyűséges okból kivesznének belőlem a pozitív emberi érzések, utoljára biztosan...

Maratoni úszóverseny Kecskeméten

Az elmúlt hétvégén Kecskeméten rendezték meg a hagyományos Hírös Kupa nevet viselő meghívásos...

Torkos csütörtök

Idén február 18-ra esett a hamvazószerdát követő nap, azaz a Magyar Turizmus Zrt. által meghirdetett...

Romsics Imre hivatalosan is képviselőjelölt

Február 23-án az újjáalakult kalocsai Választási Bizottság elsőként a városban hivatalosan is...

Rendőrségi jegyzőkönyvekből idézünk

Közfelfogásunk általában humortalan, rosszkedvű, néhol buta embereknek tartja a rendőröket, pedig...

Szigorúan ellenőrzik a táppénzt

Az influenzajárvány ugyan nem okozott tömeges megbetegedéseket, mégis, az országos...

Uniós pályázatokból fejlesztik a Tomori Pál Könyvtárat

A Tomori Pál Városi és Főiskolai Könyvtár vezetése a Kossuth utcai felújított épületbe való...

Kórházi rangsor segíti a betegeket

A kórházakat, rendelőintézeteket ellenőrző Egészségügyi Felügyelet olyan adatbázist hozott létre,...

Magas inflációval kezdtük az évet

A januári infláció 6,4 százalékos lett, ez jócskán felül múlta az 5,8 százalékos elemzői...

Megszűnhet a napszámosok foglalkoztatása

Több tízezer alkalmi munkás foglalkoztatása, több ezer napszámosnak munkát adó mezőgazdasági üzem,...

Útrekonstrukciós pályázat

A város a Duna-Mecsek Területfejlesztési Alapítványhoz pályázatot nyújtott be a Kalocsa Illyés Gyula...

Rajzpályázat gyerekeknek

A Kalocsai Rendőrkapitányság és a Tomori Pál Városi és Főiskolai Könyvtár rajzpályázatot hirdet:

Jailhouse Rock

Az elmúlt szombat délután karaoke versenyt rendeztek az elítéltek számára a kalocsai börtön falain...

Pillanatok fogságában

A Kalocsai Fegyház és Börtönben elmúlt hét szerdán délután 15 órakor került megrendezésre Viczay...

Csoportépítő tréning a Zsiráf Közösségi Térben

  Újabb színes program keretében szórakoztak és tanultak a középiskolások a Közösségi Térben, a...

Megmutatták „Ki mit tud!”

Február 17-én került sor a Nebuló Általános Iskola, Speciális Szakiskola, Készségfejlesztő Speciális...

Zsidók Kalocsán és környékén

    A Városi Közművelődési Intézmények ismeretterjesztő sorozata, a Szülőföld Akadémia tovább...

Az elszabadult hajóágyú

„Kalocsán időnként célzatos hírek röppennek fel az önkormányzat tulajdonában lévő Városi...

Harmadával csökkent a magyar kertészetek termelése

Tizennyolc évvel ezelőtti szintre, 2,1-2,2 millió tonnára csökkent a magyar zöldség- és...

Tudatos környezeti magatartásra nevelés

Az Új Magyarország Fejlesztési Terv égisze alatt a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség Környezeti és...

Újabb fejlemények Szakálék körül?

Úgy tűnik, a kalocsai ellenzék egy része fortyog dühében, a Szakál Tibor és Borbély Gábor elleni...

Kipostázták a kopogtatócédulákat

Múlt héten közel tizennégyezer-ötszáz választási értesítőt és ajánlószelvényt postáztak ki Kalocsán....

Másfélmilliós alapítványi támogatás a kórháznak

A magyar egészségügy jelenlegi katasztrofális állapotában minden támogatásra égető szükség van, s a...

Életműdíjat kapott Viczay Lajos

A Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetségétől életműdíjat kapott a város ismert...

Választási zászlót bontott a FIDESZ-KDNP

A választások előtti utolsó parlamenti üléssel egy időben, február 22-én este a Hotel Kalocsa...

Kalocsaiak bemutatkozása Kúlán

A Szerb Köztársaság területén, a magyar határtól kb. 70 km-re van Kúla, ez a soknemzetiségű...

Tudás és jókedv a RangAdó régió döntőjén

2010. február 19-én, Kecskeméten került megrendezésre az állami adóhatóság által, középiskolás...

A szalagok avatása

Lányos anyák életében mindig sokat jelent a szalag. Hiszen, a születés csodás pillanata után, amikor...

Természetfotók kiállítása Pörbölyön

Az erdei állatok csodás világa és a méltóságteljes gemenci természet. Ez jellemzi azokat az...

Félmilliós is lehet a bírság

Aki nem adja le időben, vagy nem teljes körűen a gazdálkodásával kapcsolatos adatokat, azok a...

A Tűzoltóság jelenti

Február 17-én 9 óra 47 perckor az Eperföldi iskolából kaptak riasztást a tűzoltók. A tetőkről lelógó...

Rövid a felkészülési idő

Május elsejével lép hatályba a kormány által elfogadott új Polgári Törvénykönyv. Dr. Schön Ferenc, a...

Megbénulhat az újautó-kereskedelem

Márciustól változnak az autóhitelek feltételei. A futamidőt tovább zsugorítják: kilencvenhatról...

KÖZLEMÉNY

  A Magyar Vöröskereszt Kalocsai Szervezete és a Bajai Területi Vérellátó Szolgálat 2010. február...

FELHÍVÁS

 nevezés felnőtt kategóriában a március 15-i városi szavalóversenyreKötelező vers: Petőfi Sándor...

Sajtónyilatkozat

Kalocsán időnként célzatos hírek röppennek fel az önkormányzat tulajdonában lévő Városi...

Felelősségteljes felkészülés

Hosszú zord tél van mögöttünk, hogy mikor tavaszodik ki, mikor zöldülnek a fák és bontanak virágot,...

Bajban vannak az éttermek

A visszaeső fogyasztás és a kedvezőtlen kormányzati válságkezelő döntések miatt a vendéglátó...

Téli hangulat

Végre! Süt a nap! Több hetes nyomott hangulat röppent el, amikor vasárnap délelőtt ragyogó napsütés...

Farsangi mulatozás a Csokonai oviban

  Február 10-én vidám gyerekzsivajtól volt hangos a Csokonai utcai Tagóvoda. A legkisebbeknek...

Utak jószándékkal kikövezve

Ilyenkor, a közelgő országgyűlési képviselő választások közeledtével kissé hektikusabbá válik a...

Szent Péter tiszteletére

1966-ban a hívek óhaja, kérő imádsága meghallgatásra talált. A Kalocsa Városi Tanács V.B. Építési és...

Páratlan páros

Az idei színházi évad harmadik bemutatójára került sor múlt szombaton: Ray Cooney Páratlan páros...

Evezős túra a Vajas-fokon

Kipakolás, kiemelés, vízre eresztés a betonhíd és a vascső között, majd kézzel hintáztatva, evezősök...

Változások a cafetériában

Amint ismertes, 2010. január 1-jei hatállyal az Országgyűlés eltörölte a béren kívüli juttatások...

Újra zöld zászló a kórház bejáratánál

Február 11-én, hétfőn reggel nyolc órakor szakadó hóesésben, az ítéletidő miatt a szirénázó...

Az érseki kincsek bemutatása

A városunkról szóló előadás-sorozat negyedik részét a helyszínen, azaz az Érseki Kastélyban és az...

Irány az egyetem, főiskola!

A 2010 szeptemberében induló alap-, egységes, osztatlan és mesterképzéseiket december 15-ig...

Iparvágány a Glencore gyárhoz

A foktői Barákán megvalósuló, 600 ezer tonna éves kapacitású növényolajgyár alapozási munkálatai...

Megszületett a város 2010. évi költségvetése

A november óta tartó előkészítő munka után, az intézményekkel folytatott bizottsági egyeztetéseket...

Kecskeméti ,Madár’ Dezső

  1927-2010Összeszorul az ember szíve a hír hallatán: meghalt Kecskeméti Madár Dezső, a város...

Városunk legjobb sportolói

Február 12-én, pénteken a Sportbálon a hagyományokhoz hűen megjutalmazták a klubok és sportágak...

Cseles csaló akcióban

Sajnos egyre többször kell szembesülnünk azzal a fenyegető ténnyel, hogy léteznek trükkös tolvajok,...

Hitünknek tükre

Mert trombiták szóltak s tiszta világok hívtak, - vonzó varázslatok.És ennyi volt csak. A pokol jött...

NAGYPAPÁK, APUKÁK, GYEREKEK FIGYELEM!

A Kunszt utcai Óvoda nevelőtestülete pályázatot hirdetett Kalocsa és környékén élő, barkácsolást...

LMP: megtisztítani a közéletet

Bács-Kiskun megyében minden körzetben indítana saját jelöltet a párt az áprilisi választáson –...

Szabadult a brutális anya

Két és fél év börtönben töltött idő után nemrégiben kedvezménnyel szabadult az a Kalocsa környéki...

Evezős túra a Vajas-fokon

1. Ismeretlen(ebb) hazai vizekenAmikor először szóba került, hogy hova is megyünk evezni, azt...

A csontritkulás

A nagymamám a szokásos reggeli teendőjét végezte, amikor egy alig három kilós ládát emelt fel a...

Kalocsa az iskolaváros

Ezzel a címmel tartotta meg a Szülőföld Akadémia második előadását Hajdu István történelemtanár, a...

Benkő jön Kalocsára februárban

A januári nagysikerű „Smink nélkül” talk-show, melynek vendége rendhagyó helyszínen, a...

Százötven család igényelt támogatást

A Magyar Vöröskereszt segítségével várhatóan ezer kérelmező hátralékát egyenlítik ki részben vagy...

Akcióban a biciklitolvajok

Január 6-án reggel a Csajda utcából érkezett a bejelentés, hogy egy ismeretlen tettes előző este fél...

Tetten érték a behatolókat

Február 7-én a déli órákban bejelentették a rendőrségen, hogy az egyik kalocsai cég telephelyén két...

Ítéletidő az utakon

Mielőtt útra indulna a mai szép napon, hacsak nem életbe vágóan fontos a dolga, legalább ötször...

Áprilisban országgyűlési választások

Február 8-án, hétfőn kezdték el kipostázni az áprilisi országgyűlési választásról szóló értesítőket...

Nyitott lakások, sikeres tolvajok

A tolvajok tündérálma, ha mi figyelmetlenek vagy éppenséggel könnyelműek vagyunk. Nem tudnám...

Diplomaátadó ünnepség a Tomori Pál Főiskolán

Az elmúlt hét szombatján két csoportban vehették át diplomájukat, illetve a záróvizsga letételét...

KINCSÜNK AZ EGÉSZSÉGÜNK

ElőadássorozatSZÍV- ÉS ÉRRENDSZERI BETEGSÉGEKkockázatfelméréstől a kezelésig.Időpontja: 2010....

Panelproli

Bár egyre nehezebben veszem a lépcsőket a második emeletre, még mindig szeretem panelházban lévő...

III. Kecel Kupa 2010

IX. Dr. Bán Jenő emlékverseny-sorozat 4 fordulójaA Városi Könyvtár és Művelődési Ház (Kecel) a...

A fény tükörcserepei

A Városi Galériában „A fény tükörcserepei” címmel vasárnap megnyílt Kiss István...

Vadászklub a Dublin Pub sörözőben

A volt István söröző helyén, Kalocsa, Szent István király út 85/A szám alatt december 18-án nyílt...

Valentin-nap

Ki volt Valentin? Miért ünnepeljük február 14-én Valentin napját? Nem ismerjük pontosan a személyét,...

Megyei Gazdasági Évnyitó Kalocsán

  Gazdasági Évnyitó ünnepséget szervezett a közelmúltban, a Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és...

Szent Péter tiszteletére

A cím ne tévesszen meg senkit. Nem Szent Péter apostolról szeretnék szólani, hanem a róla elnevezett...

Küzdelem a sötétség ellen

A Szülőföld Akadémia harmadik előadása a kalocsai szállások néphagyományairól szólt. A technika...

Fergeteges hangulatú Lakomac

A kalocsai Horvát Kisebbségi Önkormányzat negyedik alkalommal rendezte meg farsangi mulatságát, a...

Vajas-parti pofonparti

Ha egy járókelő nő nem értesíti rádiótelefonján a rendőröket, talán rosszabbul is végződhetett volna...

Hasznos információk a befektetési alapokhoz

Tavaly év végén a korábbi hónapokhoz hasonlóan kedveltek maradtak a hazai befektetési alapok. A...

Mi lesz a vidékfejlesztési programmal?

A kormány vegye ki a döntési moratórium hatálya alól az agrárpályázatokat! – erre szólít fel a...

Egyre nagyobb a baj a gabonapiacon

Nagyjából 23 százalékkal olcsóbb ma a búza, 34 százalékkal a kukorica, mint egy évvel ezelőtt....

A táplálkozás szerepe a fogyókúra alatt

Az előző részben a rendszeres sportolás fontosságára hívtam fel a figyelmet, hiszen a fölösleges...

A csendes halál

Az utóbbi időben újabb szénmonoxid mérgezésekről olvashattunk. A hasonló tragikus balesetek...

Közös ügyünk a Kalocsai Kórház

Az előző lapszámunkban beharangozott időpontban, január 20-án, szerdán a Barokk cukrászda adott...

Csak kérdezem...

Több évtizedes bűnügyi tudósítói múlttal a hátam mögött száz százalékos biztonsággal tudom állítani,...

ARCHÍVUM

Kalocsai Néplap Online Kalocsai Néplap KaloPress Nyomda Nagyítás Nyomtatás