
Országos Könyvtári Napok
Értékes források nyíltak meg a könyvtárban
2018.01.07 20:51
A Tomori Pál Városi Könyvtár egyhetes rendezvénysorozattal csatlakozott az Országos Könyvtári Napok című kezdeményezéshez október első napjaiban. Minden korosztályra és érdeklődési körre gondolva színes és érdekes programokat állítottak össze.
Az esemény vezérgondolatáról Csikós Marianna megbízott könyvtárvezető adott tájékoztatást:
– Az átfogó, országos program az Informatikai és Könyvtári Szövetség szervezésében indult az idén is, és a „Csak tiszta forrásból” összefoglaló címet kapta, Bartók Béla Cantata profana című művéből átemelve a gondolatot. Arra törekedtünk, hogy e hét folyamán kerüljenek középpontba azok a mindenki számára hozzáférhető lehetőségek, amelyek a tájékozódáshoz, ismeretszerzéshez, kulturált közösségi együttléthez nyújtanak segítséget. A változatos témakörök az országos tematikára épültek, például az információszerzés-, a tudás-, a boldogság, az élet forrásai, vagy éppen a népi hagyományok, vagyis a múltunk forrásai. A természetre gondolva előadást hallhattak a méz fontosságáról, vagy éppen az Érsekkert fáit ismerhették meg egy séta alkalmával. A gyerekek részére interaktív zenés műsorral, a Kacsóka Bábszínház előadásával, és egy kutyás programmal készültünk. Mindezek a hétköznapokban is működő foglalkozások, közösségek, előadások most kicsit ünnepélyesebb köntösben várták jelenlegi és leendő olvasóinkat.
A programsorozathoz kapcsolódva adták át a leghűségesebb olvasóknak szánt elismerést, a „Könyv-faló” díjat, amelyet az idén Greksa Erzsébet, Jakus Ferencné és Dujmov Ferenc kaptak.
Édes a léleknek, gyógyulás a testnek: a méz
Ennek a délutánnak a meghívott vendége Balla Nóra, a 2017-ben megválasztott mézkirálynő volt, aki vetítéssel egybekötött előadásában a virágporgyűjtéstől a kész mézig vezető utat mutatta be, és szólt a mézfogyasztás előnyeiről, a különböző mézek gyógyhatásairól is.
Balla Nórát, aki egy zámolyi méhészcsalád tagja, 2017. augusztus 5-én a XXX. Nemzetközi Mézvásár és Méhésztalálkozó keretében, Jászberényben választották meg egy évre erre a tisztségre. Két udvarhölgyével igyekeznek minél szélesebb körben népszerűsíteni a mézfogyasztást. Erről tanúskodott kalocsai előadása is, amelyen színesen, közérthető formában, érdekesen beszélt a méhészkedésről, ismertette a különböző mézeket, és azok üdvös hatását az emberi szervezetre. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a méhek igen fontos tényezői életünknek, és nemcsak a velük foglalkozóknak, de minden, a mezőgazdaság, kertészkedés terén munkálkodónak ügyelnie kellene arra, hogy óvja a szorgalmas kis lényeket.
Balla Nóra a működési területükön előállított repce-, akác-, hárs-, napraforgó- és vegyes virágmézről beszélt részletesen, valamint a folyamat során készülő egyéb termékek, így a virágpor, a méhpempő és a propolisz áldásos hatásairól is szólt. A méz az egyetlen, teljesen természetes édesítőszer, emellett rendkívül fontos ásványi anyagokat és vitaminokat is tartalmaz. Többségük fertőtlenítő, gyulladás gátló, köhögéscsillapító hatással bír, fajtától függően kedvezően hatnak az idegrendszerre, az emésztőszervekre, a bőrre és a hajra is – a teljesség igénye nélkül.

Balla Nóra előadását kiegészítve megjelent a könyvtárban Nagy Róbert kalocsai méhész, aki mézkóstolót tartott, és bemutatta többi termékét is. (Nagy Róbertet megtalálják a kalocsai piacon, szerdán és szombaton.).
Mária-enciklopédia
A könyvtári rendezvénysorozat részeként mutatta be Lakatos Andor, az Érseki Levéltár vezetője és Lakatos Adél levéltári munkatárs a tavaly nyáron megjelent, Mária-enciklopédia című összefoglaló kötetet, amely 1950-ben a Mária-kultusszal kapcsolatban indított, az előző száz évet érintő kutatás során összegyűjtött adatokat dolgozza fel.

Lakatos Andor a könyv alapját adó kutatás kapcsán felvázolta az 1950-es évre jellemző társadalmi viszonyokat, amelyek közepette nem volt könnyű kivitelezni az egyháztörténeti kutatómunkát. Maga a kutatás egy nemzetközi folyamat része volt, amely a Mária-kultusszal kapcsolatos jelenségeket kívánta felderíteni és rendszerezni.
A kalocsai egyházmegye területét érintő munkával kapcsolatban Lakatos Andor bemutatta Gyetvai Pétert, aki egyedi módon összekapcsolta a Mária-jelenséggel kapcsolatos adatgyűjtést az egyházmegyei sematizmusokkal, vagyis a templomokra, a misézési helyekre, kegyurakra, nyelvhasználatra, vallásgyakorlásra, stb. vonatkozó információkat is felhalmozott, amelyeknek azóta is nagy hasznát veszik a területre vonatkozó kutatómunkában.
A Mária-tisztelettel kapcsolatban a különböző, a témával kapcsolatos publikációk, Mária-akadémiák, zarándoklatok, gyűlések, erre alakult szervezetek és különböző ünnepek történetét dolgozza fel a kötet. Az akkori egyházi intézményekben zajló oktatásban is központi szerepe volt Jézus anyjának, különösen kiemelkedően képviselték Kalocsán ezt a jezsuiták.
Lakatos Adél a Mária-kultusszal kapcsolatos egyházművészeti emlékek művészettörténeti igényű áttekintésével járult hozzá a kötet anyagához. Előadásából megismerhettük a több település – például Baja, Hercegszántó, Vaskút, Hajós – templomában fellelhető oltárképek, szobrok, üvegablakok alkotóit, jelentőségüket, létrejöttük körülményeit, történetét is.
Könyvtári vasárnap Abigéllel
Az ünnepi hét záró eseménye vasárnap délután a könyvtár épületének Kamaratermében volt. Az olvasás jelentőségét hangsúlyozó eseményen Szabó Magda: Abigél című, ismert és rendkívül népszerű regényének feldolgozását láthatta a termet zsúfolásig megtöltő közönség. A regényt Kállai Sándor adaptálta a kis társulat részére, a színpadra állításban Torgyik Tamás volt a segítségére.

A megjelenteket Kinyóné Lakatos Melinda alpolgármester köszöntötte. Elismerően szólt az egész hetes rendezvénysorozatról, a szervezők munkájáról, mellyel kiemelkedő színvonalon csatlakoztak az országosan, a könyvtári napok keretében megrendezett, mintegy kétezer programhoz. Hangsúlyozta az olvasás fontosságát, ami a tanuláshoz, munkavégzéshez, információszerzéshez, tájékozódáshoz egyaránt nélkülözhetetlen tevékenység.
A könyvtár munkatársai, pedagógusok és gimnazisták mutatták be Szabó Magda: Abigél című regényét dramatizált jelenetekkel, narrátor közreműködésével. A kiválóan sikerült előadást percekig tartó tapssal köszönte meg a közönség. Közreműködtek: Pécsi Vivien, Sallainé Kővágó Rózsa, Kapitány Erik, Lakatosné Jambrik Ibolya, Póli Róbert, Rózsa Andrea, Kopasz Zoltán, Kállai Sándor, Schramm Eszter, Török Luca, Fekete Marcell. A narrátor Torgyik Tamás volt, a zenei kíséretet Szollár Rezső biztosította. (A rendezvényt támogatták: Anisity Ferencné, Szigl Balázs, Karamell Sütő Kft., Markó Mátyásné)

A városi könyvtár Helyismereti Gyűjteménye várostörténeti vetélkedőt hirdetett meg a város általános iskolái részére, melynek eredményhirdetése szintén e zárónapon történt. A felhívásra az Eperföldi Általános Iskola tanulói küldték be a legtöbb nevezést, az első három helyezett is közülük került ki. A kisdiákok könyvet és a Balaton Könyvesbolt könyvutalványát kapták jutalmul, illetve az első helyezettek még részt vehetnek egy érsekkerti tanulmányi sétán is.
Helyezettek: I. Havasi Laura és Lakatos Andor; II. Kovács Adrienn és Kovács Petra; III. holtversenyben Pénzes Lilla, Skutera Zsófia, illetve Kovács Elizabet Viktória.
Gábor Erika
Kalocsai hírek
A szegregált terület integrációja
" A szegregált terület integrációja A roma társadalom Kalocsa életében A Kalocsai...
Pályázatból parkosított templomkert és új kerítés Ordason
Átvette a református egyház a Visszatérés Háza kulcsaitNagy ünnepre gyűltek össze az ordasiak elmúlt...
Kalocsai szerző sikere az irodalmi pályázaton
Október 14-én, pénteken este Budapesten kihírdették a Világháló Alapítvány ésa Blinken OSA Archívum...
Kalocsa gyönyörű barokk templomában, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban október 15-én,...
Paks II. a hosszú távú ellátásbiztonság záloga
Atomenergia nélkül nincs ellátásbiztonság Európában, Paks II. pedig hazánk hosszú távú...
Az aradi vértanúkra emlékezett Kalocsa – A koszorúzáson Balogi József mondott beszédet
Kalocsa város hagyományai szerint az első felelős magyar kormány szoborcsoportjánál tartották meg a...
Új fasorok, fák díszítik Kalocsát
„A legjobb időpont a faültetésre 20 éve volt, a második legjobb ma van!” – tartja...
Az integráció fontos szerepe a roma társadalomban
Antidiszkriminációs programok Kalocsa város életébenA Kalocsai Önkormányzat, a Szociális Központ és...
In memoriam Szallár Károly (1951-2021)
Futótűzként járta be a várost, hogy elhunyt Szallár Károly, Kalocsa idegenforgalmának egyik jeles...
Közlekedésbiztonsági napra készül a rendőrség
Októberben kezdődött és december elejéig tart a Kalocsai Rendőrkapitányság illetékességi területén...