Katonai szolgálat, „fölös extrák nélkül”

A Bátrak Útján: tartalékos század alakul Kalocsán

2017.10.27 10:57    |    V.I.  

Egy új önkéntes tartalékos formát alakít ki a Magyar Honvédség (MH), amely járási alapokon működő, önkéntes területvédelmi erő lesz, egyfajta kapocs az állampolgárok és a honvédség között. A felkészítés, kiképzés és a szolgálatteljesítés mind-mind helyben történik, vagyis nem kell más helyőrségben lévő katonai alakulatokhoz bevonulni. Fontos azt is nyomatékosítani, hogy tartalékos felkészítésről, nem kőkemény katonai kiképzésről van szó. A honvédelem ügyét civilként támogatók önkéntes jelentkezését várják egy, a kalocsai járásban is alakulóban lévő századba – amelyről írásunk folytatásában derül ki több!

nagyviktor_250Akár munka, iskola, család mellett is

A vázolt szolgálati forma a munkával, tanulással, vagy családi elfoglaltságokkal abszolút összeegyeztethető, szögezte le előre a lapunknak nyilatkozó Nagy Viktor alezredes, a MH Hadkiegészítő, Felkészítő és Kiképző Parancsnokság Bács-Kiskun megyei önkéntes területvédelmi tartalékos alegység parancsnoka. Mint mondta, azon dolgoznak, hogy a kalocsai járásban is kialakítsanak egy közel százfős, területvédelmi tartalékos alegységet olyan állampolgárokból, akiket érdekel a katonai szolgálattal járó kihívások, de sem jelenlegi munkájukat, sem életvitelüket nem szeretnék feladni ezért.

– A behívást követően a szolgálatteljesítés és a kiképzés egyaránt helyben, saját járásban történik. A tartalékos katona egyszeri szerződéskötési díjra, évenkénti rendelkezésre állási díjra, továbbá a tényleges szolgálatteljesítés idejére a szerződésében foglalt beosztásához előírt rendfokozat szerinti időarányos fizetésre jogosult. Behívás esetén a civil munkahelytől való távollét ellentételezéseként a munkahely részére a Magyar Honvédség kompenzációt fizet, együttműködési megállapodásnak megfelelően.

A tényleges szolgálatteljesítés időtartamára laktanyai elhelyezésre, térítésmentes élelmezési és hadiruházati ellátásra, továbbá egyes szociális támogatásokra, például utazási hozzájárulásra jogosult az önkéntes – folytatja az alezredes.

 

tartalekos2_450
 

A „főnök” sem látjakárát

Nagy Viktor arra is rámutatott, hogy az önkéntes tartalékos (ÖTT) szolgálat, és az ahhoz kapcsolódó előnyök, kedvezmények, támogatások igénybe vételének a feltétele, hogy a tartalékos katona részt vegyen az önkéntes területvédelmi tartalékos alapfelkészítésen és a szükséges további felkészítéseken, illetve az elrendelt honvédelmi, katasztrófavédelmi feladatokból kivegye a részét. Az állományába tartozó tartalékos behívás esetén annak idejére a Magyar Honvédség tényleges állományába kerül, és a szerződésében rögzített feltételekkel megilletik azon jogok és kötelezettségek, amelyek az önkéntes tartalékos katonákra általában is fennállnak. A honvédség a kiesett munkáért, előzetesen aláírt megállapodás alapján, kompenzálja az önkéntes munkáltatóját is.


Minden 18-65 év közötti férfit és nőt várnak!

A megyei tartalékos alegység parancsnoka a jelentkezés feltételei kapcsán hangsúlyozta, hogy azok messze megengedőbbek, mint amire a honvédségi állományba egykoron sorkatonaként kerültek emlékezhetnek. – A 18-tól a 65 éves korig várunk minden magyarországi lakcímmel rendelkező, büntetlen előéletű, magyar állampolgárt. A regisztrációt követően kizárólag a katonai toborzókkal történt egyeztetés után kerülhet sor alkalmassági vizsgálatra! Katonai szolgálatra szerződést kötni csak alkalmas minősítésű egészségi és pszichikai vizsgálatot követően lehet. Az önkéntes területvédelmi tartalékos katonai szolgálatra jelentkezőnek a kézi lőfegyverek, lőszerek, gáz- és riasztófegyverek megszerzésének és tartásának egészségi alkalmassági feltétele és vizsgálata szerinti II. típusú alkalmasság-vizsgálaton kell részt venniük. A vizsgálatot a háziorvos is elvégezheti, ha van foglalkozás-egészségügyi alkalmasság vizsgálatra szóló képesítése. Több száz fekvőtámasz, felülés, vagy háromezer méter futás tehát garantáltan nem lesz, de egy általános erőnléttel a tartalékos katonának is rendelkeznie kell, annál is inkább, hiszen a területvédelmi tartalékos fő feladata a katonai alakulatok feladatainak támogatása – így Nagy Viktor alezredes.

tartalekos1_670
 


Így lehet jelentkezni!

Ha pedig felkeltette az érdeklődését mindaz, amiről eddig olvasott, akkor, íme, a szolgálatra jelentkezés lépései: A kitöltött regisztrációs lapot levélben, vagy személyesen eljuttatja a Bács-Kiskun megyei toborzóirodához. (Ennek elérhetőségei megtalálhatóak a honvédség karrier-oldalán, a www.iranyasereg.hu holnapon, amit érdemes átböngészni további infókért, de az említett lapok papíralapon elérhetőek és leadhatóak a kormányablakokban is.)

– Akinek megtetszik ez a szolgálat, és később hivatásosnak állna, erre is van lehetőség – vázolja a továbblépési alternatívákat az alezredes, persze amennyiben erre az adott személynek igénye van. – Ez esetben a kiképzés már nem tíz, hanem csak hathetes lesz, mivel a hivatásos kiképzés első négy hetének törzsanyagát tartalmazza a tartalékosok kiképzése is – mutat rá az átfedésre, felhívva a figyelmet egy jelenségre, amely a honvédségi szolgálatban korábbról rutint szerzettekben minden bizonnyal felötlik. – A cél az emberek megtartása és az értelmes felkészítés, a
„felesleges extrák”, amikre esetleg a sorkatonaként néhány évtizeddel ezelőtt szolgálók emlékezhetnek, minden bizonnyal nem fognak visszaköszönni – vetítette előre.


(Legalább időszakosan) újjáéledő laktanyák?

Végezetül felmerült bennünk a kérdés, ami itt Kalocsán, az egykori katona- és a jelenleg többnyire kihasználatlanul tengődő laktanyák városában minden kétséget kizáróan van létjogosultsága. Elképzelhető-e, hogy ha a járási tartalékos képzésnek és szolgálatteljesítésnek akár csak néhány hétre is Kalocsa lesz a színtere, várható, hogy újjáéled valamelyik laktanya és környezete is – legalább részben? – Arról, hogy mindezt a kalocsai laktanyák valamelyikén fogják-e megvalósítani, az még a közeljövőben történő tárgyalásokon múlik – jött a válasz. – Konkrét objektumokat tehát még nem jelöltek ki, de a biztos koncepció az, hogy helyben kell majd bevonulni, helybe jön a kiképzőszázad, és itt, helyben történik az elméleti és a gyakorlati képzés. A szűk keresztmetszetet az adhatja, hogy hol van lehetőség gépkarabéllyal lőni, hiszen a Magyar Honvédségben rendszeresített gépkarabéllyal nem minden lőteret lehet kihasználni, de erre is vannak áthidaló megoldások – zárta mondandóját Nagy Viktor.




A környék hírei

A szegregált terület integrációja

" A szegregált terület integrációja A roma társadalom Kalocsa életében A Kalocsai...

Pályázatból parkosított templomkert és új kerítés Ordason

Átvette a református egyház a Visszatérés Háza kulcsaitNagy ünnepre gyűltek össze az ordasiak elmúlt...

Kalocsai szerző sikere az irodalmi pályázaton

Október 14-én, pénteken este Budapesten kihírdették a Világháló Alapítvány ésa Blinken OSA Archívum...

Lélekemelő kórushangverseny a kalocsai főszékesegyházban – Három kiváló egyházi kórus több, mint 100 tagja énekelt

Kalocsa gyönyörű barokk templomában, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban október 15-én,...

Az aradi vértanúkra emlékezett Kalocsa – A koszorúzáson Balogi József mondott beszédet

Kalocsa város hagyományai szerint az első felelős magyar kormány szoborcsoportjánál tartották meg a...

Új fasorok, fák díszítik Kalocsát

 „A legjobb időpont a faültetésre 20 éve volt, a második legjobb ma van!” – tartja...

Az integráció fontos szerepe a roma társadalomban

Antidiszkriminációs programok Kalocsa  város életébenA Kalocsai Önkormányzat, a Szociális Központ és...

In memoriam Szallár Károly (1951-2021)

Futótűzként járta be a várost, hogy elhunyt Szallár Károly, Kalocsa idegenforgalmának egyik jeles...

Közlekedésbiztonsági napra készül a rendőrség

Októberben kezdődött és december elejéig tart a Kalocsai Rendőrkapitányság illetékességi területén...

ARCHÍVUM

Kalocsai Néplap Online Kalocsai Néplap KaloPress Nyomda Nagyítás Nyomtatás