
Kalocsai konferencia a Víz Világnapján
Szerencsénk van a tiszta ivóvízzel
2014.04.28 20:29 | géjé
A világ hetede nem jut egészséges ivóvízhez, de annak ellenére, hogy mi a kiváltságosabb hányadhoz tartozunk, évről évre, a Víz Világnapján számot kell vetnünk azzal, hogy helyesen gazdálkodunk-e természetes vizeinkkel. Idén – két nappal a hivatalos, március 22-i alkalom előtt – a volt Tiszti klub épületében gyűltek össze szakértők és érdeklődők. A konferencián főleg a víz és az energia kapcsolata volt hangsúlyos.

– A 2014-es világnapra szánt jelmondatot (Energia és víz) a víz és az energia jegyében fogalmaztuk meg. Tulajdonképpen abban az irányban próbálunk gondolatokat ébreszteni az emberekben, hogy az ivóvíz és a szennyvíz megtisztítása mennyi energiát emészt fel, mennyi energiára van szükség ahhoz, hogy az ivóvíz hozzánk eljusson, illetve mennyi kell a földek öntözéséhez, a hajózási műveletek végrehajtásához, esetleg a vízkormányzás elvégzéséhez a csatornáinkon – sorolta a tanácskozás témáit a kalocsai, múlt csütörtöki rendezvényen Csóka Zoltán, az Alsó-Duna-Völgyi Vízügyi Igazgatóság szakaszmérnöke. – A Víz Világnapjának gondolatait mindig valamilyen aktuális, világméretű kérdés köré összpontosítjuk, és úgy gondolom, hogy a világ egyik legégetőbb problémája most az, hogy kb. egy milliárd embernek nincs egészséges ivóvize, aminek többek között energetikai okai vannak – indokolta a témaválasztást a szakember, majd összehasonlította ezt a kritikus állapotot a hazai, régióbeli helyzettel.
– Magyarország kivételesen jó helyzetben van, hiszen nálunk természetes az, hogy a csapokból tiszta ivóvíz folyik, de ez a világ nagyon sok pontján nem így van. Természetes az is, hogy hűteni tudjuk a Paksi Atomerőmű blokkjait, és az, hogy öntözni tudunk a Dunából, ráadásul nem akármilyen színvonalon. Az is természetes, hogy megtisztítjuk a szennyvizet – mutatta be hazánk tulajdonképpen kiemelkedő, de nem mindenhol alapvető lehetőségeit a szakaszmérnök. Csóka Zoltán arra is kitért a világnapi program bemutatásakor, hogy örvendetes a vízminőség-javító, valamint csatornázási programok nagy száma is. Ezekkel egyébként közelebbről is megismerkedhettek a kalocsai rendezvény résztvevői: a vízműves szakmabeliek körültekintő előadást tartottak a témában.
– Kezdődik az öntözési idény, és az időjárási körülmények egyre szélsőségesebb viszonyokat teremtenek a szakma számára, amire nekünk fel kell készülni – elemezte az éppen aktuális kérdéskört Csóka Zoltán, aki maga is tartott előadást a víz világnapján. A szakaszmérnök elsősorban a tavalyi, dunai árvízről beszélt, valamint felvezetett egy kisfilmet is, ami a nem is olyan régen befejeződött, monumentális vízszabályozó munkákat felölelő Duna-völgy projektről készült.
A környék hírei
A szegregált terület integrációja
" A szegregált terület integrációja A roma társadalom Kalocsa életében A Kalocsai...
Pályázatból parkosított templomkert és új kerítés Ordason
Átvette a református egyház a Visszatérés Háza kulcsaitNagy ünnepre gyűltek össze az ordasiak elmúlt...
Kalocsai szerző sikere az irodalmi pályázaton
Október 14-én, pénteken este Budapesten kihírdették a Világháló Alapítvány ésa Blinken OSA Archívum...
Kalocsa gyönyörű barokk templomában, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban október 15-én,...
Az aradi vértanúkra emlékezett Kalocsa – A koszorúzáson Balogi József mondott beszédet
Kalocsa város hagyományai szerint az első felelős magyar kormány szoborcsoportjánál tartották meg a...
Új fasorok, fák díszítik Kalocsát
„A legjobb időpont a faültetésre 20 éve volt, a második legjobb ma van!” – tartja...
Az integráció fontos szerepe a roma társadalomban
Antidiszkriminációs programok Kalocsa város életébenA Kalocsai Önkormányzat, a Szociális Központ és...
In memoriam Szallár Károly (1951-2021)
Futótűzként járta be a várost, hogy elhunyt Szallár Károly, Kalocsa idegenforgalmának egyik jeles...
Közlekedésbiztonsági napra készül a rendőrség
Októberben kezdődött és december elejéig tart a Kalocsai Rendőrkapitányság illetékességi területén...