
Cseh küldöttség ismerkedett az Atomerőmű és a TEIT működésével
2014.06.29 10:18 | Zs.F.
Június 2-3. között 51 fős cseh delegáció ismerkedett Pakson az atomerőmű, a Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolója (KKÁT), valamint a Társadalmi Ellenőrző, Információs és Településfejlesztési Társulás (TEIT) működésével. A társulás tapasztalatairól Török Ferenc elnök és Gáncs István alelnök tájékoztatta a cseh atomerőművekben dolgozó szakembereket, a nukleáris létesítmények környékéről érkező polgármestereket.
A Radioaktív Hulladékot Kezelő Közhasznú Nonprofit Kft. (RHK Kft.) paksi bemutatótermében tartott prezentációjában Török Ferenc a TEIT szervezeti és működési szabályzatának egyes fejezeteit kibontva ismertette a társulás céljait, tevékenységét, az elért eredményeket. Mint elhangzott, az idén 22 éve alapított TEIT feladatköre a hosszú évek alatt az MVM Paksi Atomerőmű bővítésére, az erőműhöz kapcsolódó létesítmények megépítésével, így a Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolójának átadásával, az RHK Kft. megalakulásával a hulladékkezelés területére is kiterjed.
A cseh küldöttség egyik tagjának kérdésére adott válaszra az elnök Szabó Zsoltot, a TEIT egyik alapítóját kérte fel, aki a kezdetek óta, megszakítás nélkül vesz részt a társulás munkájában. Ordas polgármestere arról számolt be, hogy a TEIT létrehozásának igénye a rendszerváltozással egy időben, a lakosság, az újonnan választott önkormányzatok részéről merült fel, mert tévhitek, rosszhiszemű feltételezések nehezítették az atomerőmű és a lakosság közötti kapcsolatot. Több mint két évtizedes intenzív egyeztető munka eredménye, hogy az atomerőmű elfogadottsága a lakosság körében Európában az egyik legmagasabb, az itt élőket megnyugtató garanciákat a képviseletükkel megbízott önkormányzatok önálló mérőállomásokkal és helyszíni ellenőrzésekkel is biztosítják. Török Ferenc a témához kapcsolódva rámutatott: az érintett települések polgármesterei nem az atomerőmű, hanem minden esetben a térség, az adott település lakosságának az érdekeit képviselik. Természetesen a TEIT célja nem az atomerőművel való szembehelyezkedés, hanem az őszinte párbeszéd és együttműködés, a kölcsönös bizalom továbbépítése, a biztonságos működés feltételeinek megteremtése.

A cseh küldöttség vezetője a látogatás végén elismerően szólt magyarországi tapasztalataikról, amelyek azt igazolják, hogy az atomerőműben és kiszolgáló létesítményeiben a biztonsági kultúra világszínvonalú. A TEIT működésének számos eleme a Cseh Köztársaságban működő hasonló társulások számára példamutató.
A környék hírei
A szegregált terület integrációja
" A szegregált terület integrációja A roma társadalom Kalocsa életében A Kalocsai...
Pályázatból parkosított templomkert és új kerítés Ordason
Átvette a református egyház a Visszatérés Háza kulcsaitNagy ünnepre gyűltek össze az ordasiak elmúlt...
Kalocsai szerző sikere az irodalmi pályázaton
Október 14-én, pénteken este Budapesten kihírdették a Világháló Alapítvány ésa Blinken OSA Archívum...
Kalocsa gyönyörű barokk templomában, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban október 15-én,...
Az aradi vértanúkra emlékezett Kalocsa – A koszorúzáson Balogi József mondott beszédet
Kalocsa város hagyományai szerint az első felelős magyar kormány szoborcsoportjánál tartották meg a...
Új fasorok, fák díszítik Kalocsát
„A legjobb időpont a faültetésre 20 éve volt, a második legjobb ma van!” – tartja...
Az integráció fontos szerepe a roma társadalomban
Antidiszkriminációs programok Kalocsa város életébenA Kalocsai Önkormányzat, a Szociális Központ és...
In memoriam Szallár Károly (1951-2021)
Futótűzként járta be a várost, hogy elhunyt Szallár Károly, Kalocsa idegenforgalmának egyik jeles...
Közlekedésbiztonsági napra készül a rendőrség
Októberben kezdődött és december elejéig tart a Kalocsai Rendőrkapitányság illetékességi területén...