
Új szintre lép az árvízi védekezés
A töltésből szűrőréteg vezeti ki a vizet
2013.09.05 00:40 | -r-s
Kalocsa vonzáskörzetében több területen is láthatók útépítési, töltéserősítő munkálatok. Háromféle építkezés zajlik: az egyik a Szekszárd melletti Szent László híd és Fajsz közötti szakaszt érinti, míg a másiknak az 51-es főúton, a Dunapataj és Solt közé eső területen lehetünk szemtanúi.

Ezeken kívül van még egy „kevésbé látványos”, ám annál fontosabb harmadik is, amelynek során szűrőfelület kerül a töltésre, hogy az a későbbiekben elvezesse a természetes úton belekerült vizet. Mindez elsősorban az árvízi védekezés jegyében zajlik, de nem csak ily’ módon hasznosítható majd a töltés: burkolt út épül például Fajsznál, és kiválóan alkalmas lesz túrázásra a Dunapataj utáni szakasz.
– A Kalocsai Szakaszmérnökség területén három csoportban vannak munkálatok. Az egyik a szekszárdi Duna-híd és Fajsz között épülő árvízvédelmi út, ami burkolt útként is funkcionál majd, de elsősorban árvíz-védekezési célokat szolgál. Az út az anyagszállítást, a figyelőszolgálatot és más hasonló védekezési munkákat tesz könnyebbé, amikor viszont nem védekezünk, akkor természetesen nagy örömünkre szolgál, ha szabadidős tevékenységre használják a töltést, ugyanis kerékpározásra, futásra, túrázásra is kiválóan alkalmas – magyarázta Csóka Zoltán, az Alsó-Duna-Völgyi Vízügyi Igazgatóság kalocsai szakaszmérnöke, hozzátéve, hogy így mintegy nyolc kilométernyi burkolt töltési szakasszal gazdagodik az igazgatóságuk létesítményparkja. És ez még csak az egyik elem.
– A következő csoport, ami még nagy és látványos, az a Dunapataj és Solt közötti, régi, 1965 utáni fejlesztésekből kimaradt töltésszakasz bővítése. Most már látható a mentendő oldalon a laposabb rézsű és egy jelentős föld-hozzáépítés. Ez gyakorlatilag erősebbé és a mostani előírásoknak megfelelőbbé teszi a töltésszakaszt – számolt be az 51-es útról jól látható munkákról a szakaszmérnök. Kifejtette: mindez „csupán” a látványos része a területükön zajló építkezéseknek, hiszen van még egy fontos elem, amely egy a júniusihoz hasonló árvízi védekezés esetén létfontosságú lehet.
– Több helyen végzünk ún. „töltésrézsű-megerősítést”, ami azt jelenti, hogy egy 50 cm-es szűrőanyagot terítünk a töltésre; ez egyrészt stabilabbá teszi, másrészről a töltésbe természetes módon bejutó víz kivezetését fogja szolgálni – foglalta össze a kalocsai szakaszmérnökség területét érintő töltésmegerősítő, az árvízvédelmi biztonságot növelő munkákat Csóka Zoltán.
(Képünkön a fajszi Duna-gátnál zajló építkezés – fotó: www.gepcentrum.com)
A környék hírei
A szegregált terület integrációja
" A szegregált terület integrációja A roma társadalom Kalocsa életében A Kalocsai...
Pályázatból parkosított templomkert és új kerítés Ordason
Átvette a református egyház a Visszatérés Háza kulcsaitNagy ünnepre gyűltek össze az ordasiak elmúlt...
Kalocsai szerző sikere az irodalmi pályázaton
Október 14-én, pénteken este Budapesten kihírdették a Világháló Alapítvány ésa Blinken OSA Archívum...
Kalocsa gyönyörű barokk templomában, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban október 15-én,...
Az aradi vértanúkra emlékezett Kalocsa – A koszorúzáson Balogi József mondott beszédet
Kalocsa város hagyományai szerint az első felelős magyar kormány szoborcsoportjánál tartották meg a...
Új fasorok, fák díszítik Kalocsát
„A legjobb időpont a faültetésre 20 éve volt, a második legjobb ma van!” – tartja...
Az integráció fontos szerepe a roma társadalomban
Antidiszkriminációs programok Kalocsa város életébenA Kalocsai Önkormányzat, a Szociális Központ és...
In memoriam Szallár Károly (1951-2021)
Futótűzként járta be a várost, hogy elhunyt Szallár Károly, Kalocsa idegenforgalmának egyik jeles...
Közlekedésbiztonsági napra készül a rendőrség
Októberben kezdődött és december elejéig tart a Kalocsai Rendőrkapitányság illetékességi területén...