
Fajsz a megyei értéktárig juttatta a régi mesterséget
Már az UNESCO is tudja, hogyan halászunk
2014.08.29 21:20 | -r-s
A mohácsi busójárás mellett a dunai kisszerszámos halászat is az UNESCO szellemi kulturális örökség része lehet – köszönhetően egy régióbeli egyesületnek és Fajsznak. A település a nemrég befejezett töltés-megerősítés aktív részeseként eleve kitett magáért, de a halászat hagyománya iránt érzett tiszteletből most még zarándokházat is épít a partra.
– Részt veszünk a magyar zarándokút pályázataiban, és településünk alapító tagként jelen volt a Duna Dél-alföldi szakaszának fejlesztésében, mivel több helyszínen is érintett minket – mondta Berta Zsolt, polgármester. – Több mint 24 millió forinthoz sikerült jutnunk pályázati úton, így négy helyen is fejlesztünk Fajsz területén. Az egyik a Duna partja, a valamikori révház, amelynek átalakításával egy zarándokház és közösségi tér jött létre – újságolta a legújabb, hivatalos átadásra valószínűleg csak augusztus 20-a után kerülő turisztikai központjukról. A vízparti kiállító tér már csak a helyszín miatt is unikum, ám a tartalom még inkább különleges: a „valamikori hagyományokat, a dunai életet bemutató tárlatot” alakítanak ki benne.
– A benézők láthatják majd, hogy hogyan éltek a vízi molnárok, de a dunai malmokon kívül berendezünk egy kisszerszámos halászatról szóló kiállítást is – jelentette be a fajszi vezető, hozzátéve, hogy ezt a mesterséget a közelmúltban az UNES-CO szellemi kulturális örökségek magyar jegyzékére is felvették, köszönhetően egy hagyományőrző csoportnak. – Ezt a kezdeményezést a helyben aktívan működő, Duna Gyöngye Kishalász Egyesület kezdeményezte, viszont a mi kezdeményezésünkre nagy örömmel tapasztaltuk, hogy bekerült a Bács-Kiskun Megyei Értéktárba is – árulta el büszkén Berta, hozzátéve: bízik még a tevékenység országos értéktári bejegyzésében, valamint abban is, hogy egyszer majd hungarikumként beszélhetünk róla.
A kisszerszámos halászok jellemzően kézzel kötött hálókat és más, manufaktúrában előállított eszközöket használnak. Saját maguk számára ők állítják elő például a varsát, kecét, millinget, dobóhálót sőt, gyakran a csónakot is, és a sekélyebb vizekben próbálják megfogni a halat. Ennek a kézműves hagyománynak a megőrzése mellett egyébként minden
„kishalász” elkötelezett híve a természetes vizek óvásának és a fenntartható halászatnak. Nekik és az ő tevékenységüknek állít emléket Fajsz, a Duna parti zarándokházban.
A környék hírei
A szegregált terület integrációja
" A szegregált terület integrációja A roma társadalom Kalocsa életében A Kalocsai...
Pályázatból parkosított templomkert és új kerítés Ordason
Átvette a református egyház a Visszatérés Háza kulcsaitNagy ünnepre gyűltek össze az ordasiak elmúlt...
Kalocsai szerző sikere az irodalmi pályázaton
Október 14-én, pénteken este Budapesten kihírdették a Világháló Alapítvány ésa Blinken OSA Archívum...
Kalocsa gyönyörű barokk templomában, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban október 15-én,...
Az aradi vértanúkra emlékezett Kalocsa – A koszorúzáson Balogi József mondott beszédet
Kalocsa város hagyományai szerint az első felelős magyar kormány szoborcsoportjánál tartották meg a...
Új fasorok, fák díszítik Kalocsát
„A legjobb időpont a faültetésre 20 éve volt, a második legjobb ma van!” – tartja...
Az integráció fontos szerepe a roma társadalomban
Antidiszkriminációs programok Kalocsa város életébenA Kalocsai Önkormányzat, a Szociális Központ és...
In memoriam Szallár Károly (1951-2021)
Futótűzként járta be a várost, hogy elhunyt Szallár Károly, Kalocsa idegenforgalmának egyik jeles...
Közlekedésbiztonsági napra készül a rendőrség
Októberben kezdődött és december elejéig tart a Kalocsai Rendőrkapitányság illetékességi területén...