
Szent György-napi vigadalom Dunaszentbenedeken
2014.05.15 09:29 | P.Zs.
Színes forgataggal és változatos programokkal nyitotta meg kapuit április 26-án a Dunaszentbenedeki Tájház. A Szent György-napi vigadalom a Tájházak Napja rendezvénysorozat része volt, melyet a Magyarországi Tájházak Szövetsége keltett életre 2013-ban hagyományteremtő céllal.
Hogy miért éppen erre a napra esett a választás? Szent György nap nevezetes eseménye volt régen a falusi életnek. Sok babonás és vallásos hiedelem és esemény kapcsolódott ehhez a naphoz. Ilyenkor hajtották ki az állatokat a legelőkre, volt, ahol termékenységet varázsoltak rájuk, vagy éppen a rontást próbálták elűzni, mivel ezt a napot tartották a boszorkányok legerősebb napjának is.
A kedvező tavaszi időjárás és a zöldellő természet szép keretet nyújtott a szabadtéri rendezvénynek. A programok délután kezdődtek a katonaélet emlékeiből készült kiállítással, mely áttekintést adott a múlt század szokásaiból fényképek és a hozzájuk tartozó tárgyak által.
A gyermekek sárkányos hétpróbán mérhették össze tudásukat. Az udvaron anyák napjára készíthettek szép ajándékokat.
A kirakodóvásárban kézműves termékeket láthattak, és helyi zöldségekből és gyümölcsökből helyben készült befőtteket, lekvárokat, savanyúságot kóstolhattak a vendégek.
A rendezvényt Vargyas Mihály polgármester nyitotta meg.
Ünnepi beszédében kiemelte a tájház hagyományőrző szerepét. Elmondta, hogy a programok sora minden évben bővül és egyre több a látogató is. 2013-ban készült el a szabadtéri színpad alapja egy tereprendezéssel egybekötve. Így a helyszínhez illő, kulturált körülményeket teremtettek a programokhoz.
Idén ismét egy szép színfolttal lesz gazdagabb a ház. Megkezdődött a szabadtéri kemence kivitelezése. Rendezvények idején a muzeális értékű benti kemencében készült a kenyérlángos és az egeres cipó. Ezt fogja tehermentesíteni a készülő kinti kemence. Így még látványosabb lesz a sütés folyamata. Ezt nem csak a községi rendezvények alkalmával lehet használni, hanem lehetőséget adna családi, baráti összejövetelek megtartására is a Tájházban.

A hagyományőrző műsorban megelevenedtek a Szent György-napi szokások. Az óvodások vásáros jelenetét az iskolások kihajtásról szóló előadása követte. A Dunaszentbene-deki Hagyományőrző Asszonykórus a pásztoréletről énekelt dalcsokrot. Nyaka Erika és Tóth László uszódi és kalocsai táncokat adott elő. A Dunaszentbenedeki Hagyományőrző Gyermek Tánccsoport gyermekjátékokat és kalocsai táncokat mutatott be, majd a felnőttek előadását láthatták. A műsort a Benedöki Boszik meghökkentő előadása zárta.
A következő nagy rendezvény a Lángos ünnep lesz június 8-án, melyre mindenkit szeretettel várnak a Dunaszentbenedeki Tájházba.
A környék hírei
A szegregált terület integrációja
" A szegregált terület integrációja A roma társadalom Kalocsa életében A Kalocsai...
Pályázatból parkosított templomkert és új kerítés Ordason
Átvette a református egyház a Visszatérés Háza kulcsaitNagy ünnepre gyűltek össze az ordasiak elmúlt...
Kalocsai szerző sikere az irodalmi pályázaton
Október 14-én, pénteken este Budapesten kihírdették a Világháló Alapítvány ésa Blinken OSA Archívum...
Kalocsa gyönyörű barokk templomában, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban október 15-én,...
Az aradi vértanúkra emlékezett Kalocsa – A koszorúzáson Balogi József mondott beszédet
Kalocsa város hagyományai szerint az első felelős magyar kormány szoborcsoportjánál tartották meg a...
Új fasorok, fák díszítik Kalocsát
„A legjobb időpont a faültetésre 20 éve volt, a második legjobb ma van!” – tartja...
Az integráció fontos szerepe a roma társadalomban
Antidiszkriminációs programok Kalocsa város életébenA Kalocsai Önkormányzat, a Szociális Központ és...
In memoriam Szallár Károly (1951-2021)
Futótűzként járta be a várost, hogy elhunyt Szallár Károly, Kalocsa idegenforgalmának egyik jeles...
Közlekedésbiztonsági napra készül a rendőrség
Októberben kezdődött és december elejéig tart a Kalocsai Rendőrkapitányság illetékességi területén...