Szászcsávási est és szüreti fesztivál

A magyar népi zene nagyjai Dunapatajon

2013.11.16 13:53    |    Schill Tamás  

Október második hete mozgalmas volt Dunapatajon a Művelődési Ház tájékán – köszönhetően a Dunapataji Népdalkör és Hagyományőrző Egyesület szervezésének. Az egy héttel korábbi Vass Lajos népzenei minősítő verseny, népzene és néptánc bemutató után folytatódott a sor a kulturális, népzenei műsorok terén.

Október 10-én Szászcsávási estet szervezett az egyesület a kultúrház színháztermébe, ami erre az alkalomra szinte teljesen megtelt érdeklődőkkel, barátokkal.

Szászcsávás (Erdély, Maros megye, Kis-Küküllő mente) és Dunapataj kapcsolata több mint két évtizedre nyúlik vissza. A pataji szüreti fesztivál idejére egy kisebb csoport látogatott a nagy zenei hagyományokkal bíró erdélyi faluból Dunapatajra. (Érdekességként megjegyezzük, hogy a szászcsávási kórus első „fellépése” 1837-ben volt. Különleges énektudásuk, hogy öt szólamban képesek hallás után, kotta nélkül énekelni, egyedülálló Európában és több száz éves hagyományokra vezethető vissza. Patajra a férfiakból álló Szászcsávási Dalárda jött el a cigányzenekarral együtt.) Különleges és ritka pillanat volt hallgatni a színpadon a többszólamú szászcsávási népdalokat. A Szászcsávási Zenekar játéka messze földön híres és elismert táncházas körökben, itt is bizonyították, hogy méltán elismert művészek. Műsorukban a dalárdával együtt is játszottak, majd a Dunapataji Népdalkörrel kibővülve szászcsávási népdalokat adtak elő. A pataji népdalkör vezetője Szűcs-né Török Ilona volt, vezényelt Ugron Noémi zenetanár, a Szászcsávási Énekkar karnagya. Ezek a közös énekek méltó és felemelő pillanatai voltak az estnek és az egész rendezvénysorozatnak.

Az est folyamán a Szász-csávási Bandával táncházat tartottak, amire a környékből is szép számmal jöttek táncosok. A Jámbor István „Dumnezeu” vezette banda megállás nélkül húzta a hagyományosan erdélyi magyar népzenét a táncosoknak. Bár a szászcsávási cigányzenészek több bandát is ki tudnak állítani, most egy ötös formációval jöttek Dunapatajra: Jámbor István prímás, Jámbor Viktor prímás, Csányi Sándor „Cilika” prímás, Mezei Alin brácsás, Mezei Sándor bőgős.

Pénteken a modern könnyűzenét kedvelők élvezhették a Polgármesteri Hivatal nagyszínpada előtt a Pop-Szegecs és a Country Road együttesek előadását. Ez a koncert a Népdalkör hangtechnikáján keresztül szólalt meg, a hangosításban Szűcs László, Szőke Jácint és Somogyi Károly működött közre.

 

szureti_festival_490

 

Talán túlzás nélkül lehet mondani, hogy az utóbbi idők egyik leglátványosabb és legsikeresebb szüreti fölvonulását és bálját tartották meg október 12-én Patajon. Kiváló időjárás mellett indult a menet a szokásos fölvonulásra és meglepő volt, hogy milyen sokan vállalkoztak arra, hogy beöltöznek a magyaros ruhába, vagy éppen lóra ülnek, fogatot hajtanak. A menetben szép számmal voltak fiatalok, sokaknak a szüleik is beöltözve, énekszóval kísérték a fölvonulást, de a szász-csávási dalosok is elkísérték pataji barátaikat. A menet a hagyományoknak megfelelően körbejárta a falut, a kisbíró, Thiesz Zoltán kihirdette a szüreti bált és bemutatta a bírót, Komeny Hunort és a bírónét, Czirják Juditot. A gyönyörűen felöltözött táncosok, a szépen feldíszített fogatosok és csikósok jutalma szokás szerint vendéglátás volt, valamint nagy taps a közönség részéről. A szüreti tánc koreográfiáját Sebestyén Katalin és Bagó Melinda tanította be, ezt a táncot a dunapataji művelődési ház felújított színpadán telt ház előtt adták elő ismételten. Thiesz Zoltán, az egyesület elnöke, a szüreti mulatság fő szervezője ezután megköszönte a sok munkát minden résztvevőnek és segítőiknek, különösen kiemelte azt a magot, akik rendkívül sokat segítettek a szüreti fölvonulás és mulatság gördülékeny lebonyolításában: Királyné Páli Anita, Mádiné Király Henriette, Sztakóné Váradi Ildikó és Thiesz Zoltánné Veres Mónika. Végül a bíró és bíróné jelképes ajándékkal köszönte meg Thiesz Zoltán egyesületi elnöknek a több hónapig tartó készülődést, szervezést és munkát. A színpadi előadás után kezdődött a bál, ami késő éjszakáig tartott.

Vasárnap ökumenikus istentisztelettel és búcsúkoncerttel zárult egy nagyon sikeres és színvonalas Pataji Szüreti Fesztivál.


A környék hírei

A szegregált terület integrációja

" A szegregált terület integrációja A roma társadalom Kalocsa életében A Kalocsai...

Pályázatból parkosított templomkert és új kerítés Ordason

Átvette a református egyház a Visszatérés Háza kulcsaitNagy ünnepre gyűltek össze az ordasiak elmúlt...

Kalocsai szerző sikere az irodalmi pályázaton

Október 14-én, pénteken este Budapesten kihírdették a Világháló Alapítvány ésa Blinken OSA Archívum...

Lélekemelő kórushangverseny a kalocsai főszékesegyházban – Három kiváló egyházi kórus több, mint 100 tagja énekelt

Kalocsa gyönyörű barokk templomában, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban október 15-én,...

Az aradi vértanúkra emlékezett Kalocsa – A koszorúzáson Balogi József mondott beszédet

Kalocsa város hagyományai szerint az első felelős magyar kormány szoborcsoportjánál tartották meg a...

Új fasorok, fák díszítik Kalocsát

 „A legjobb időpont a faültetésre 20 éve volt, a második legjobb ma van!” – tartja...

Az integráció fontos szerepe a roma társadalomban

Antidiszkriminációs programok Kalocsa  város életébenA Kalocsai Önkormányzat, a Szociális Központ és...

In memoriam Szallár Károly (1951-2021)

Futótűzként járta be a várost, hogy elhunyt Szallár Károly, Kalocsa idegenforgalmának egyik jeles...

Közlekedésbiztonsági napra készül a rendőrség

Októberben kezdődött és december elejéig tart a Kalocsai Rendőrkapitányság illetékességi területén...

ARCHÍVUM

Kalocsai Néplap Online Kalocsai Néplap KaloPress Nyomda Nagyítás Nyomtatás