
70 millióba kerül a „szolidaritásuk”
Foktő egyik szeme nagyon sír, a másik kicsit nevet
2017.06.03 14:45 | STVN
Március utolsó keddjén a Paksi Atomerőmű körül működő negyvenegy település beadványai közül 101-et minősített sikeresnek dunapataji ülésén a Jövőnk Energiája Térségfejlesztési Alapítvány, többek között Foktő könyvtárfelújításra költendő programjával. Bíztató hírek érkeztek a régóta várt, Kalocsát a faluval összekötő kerékpárút ügyében is, mégsem lehet felhőtlenül boldog az önkormányzat. Az év elején eszméltek rá ugyanis, hogy a központilag alulfinanszírozott önkormányzati normatív támogatás az idén Foktőnek még mínuszosabb, merthogy…
Két ütemben újul meg a könyvtár
Kezdjük a jó hírrel! Régi ígérete volt a településvezetésnek, hogy méltó körülményeket teremt a helyi könyvtár számára a további működésre. A hosszú távú cél az, hogy a modern, XXI. századi környezetbe kerülő bibliotéka nem csak műszaki és esztétikai adottságait, hanem funkcióját tekintve is egy korszerű közösségi térré és könyvtárrá válhasson.
– Harmincmillió forintot nyertünk arra, hogy a két évvel ezelőtt vásárolt, volt gyógyszertári épületünkből méltó könyvtárat alakítsunk. Ennek első ütemét jelenti a szükséges szerkezeti és külső felújítási munkálatok elvégzése, amelyet lefed a JETA támogatás nyomán nyert összeg, illetve az ehhez társuló önerő, a további fejlesztéseket a megyei uniós, úgynevezett TOP-keretből tervezzük kivitelezni – foglalta dióhéjba a projektet Bakai Károly, Foktő polgármestere, remélve, hogy az erre vonatkozó kiírás májusban megjelenhet és újabb húszmillió forintot hozhat a településnek.

– Az új közbeszerzési rendszer szerint meghívunk öt kivitelező céget, akik komplexen el tudják végezni az első ütem teendőit harminc nap alatt. Komoly kecskeméti iroda végezte el a szükséges tervezési feladatokat, amelyekkel egyetemben, az épületvásárlással együtt összesen közel 50 millió forintra rúg a projekt – folytatja a polgármester, majd hirtelen kiszakadt belőle, hogy „nem is ez a legnagyobb baja kiadások tekintetében a falunak”. Hanem mi? – adja magát a kérdés.

„Einstand?” 72 milliós szolidaritási adó
– hogy januárban 72 millió forinttal, „einstanddal” központilag megrövidítették a költségvetésünket. Amikor kezdtük tervezi az év elején a büdzsét, látjuk, hogy a Kincstár hatmillió forintot leemelt a számlánkról. Aztán látjuk, hogy az óvodán működtetésére nem kapjuk meg a várt 38 millió forintunkat, és akkor elkezdtünk utánajárni ezeknek – áradnak a szavak Bakai Károly szájából. – Nagy nehezen találtunk egy illetékest a Kincstárnál, aki tájékoztatott bennünket arról, hogy egy úgynevezett szolidaritási adót nyögünk, amiről tavaly rebesgették, hogy be fogják vezetni, aztán salátatörvényként megszavazták és ezt úgy hajtják végre, hogy egy csomó támogatást nem kapunk meg – így a polgármester, kijelentve, hogy összességében 72 millió forinttal válik így az idénre rövidebbé a foktői önkormányzat.
Az idén (még!) nincs gond
Bakai azt is kifejtette, hogy miért pont ennyi pénzt mínuszol az állam Foktőtől. – Az itt teljesítő vállalkozások bruttó árbevételének a 0,55 százalékát elvonják tőlünk. Úgy tudom, hogy ezáltal Pakstól egymilliárdot vesznek el, Duna-földvártól 470 milliót, szóval mi még örülhetünk, hogy 72 millióval megússzuk – mondja nem titkoltan némi indulattal a hangjában Foktő első embere, akihez a következő kérdésünk az volt, hogy mit jelent ezen tétel kiesése a falu éves pénzgazdálkodásának fenntarthatósága szempontjából?
– Tavaly, két év spórolása nyomán sikerült 100 millió forintot félretenni a kerékpárút-projektünkre. Az idei pályázati beruházásainkat még meg tudjuk csinálni, beleértve az orvosi rendelő felújítását, ami a könyvtáréval együtt rövidesen elkezdődik, amint pedig megszületik a TOP-os kiírás, a kerékpárút-beruházást is indítanánk, amelyhez az előbb említett 100 milliót hozzá kell tennünk. A hivatali működést az idén még garantáltan zökkenőmentesen biztosítani tudjuk az intézményeinkkel egyetemben, valamint az iskolásaink és az óvodásaink ingyenes étkeztetését is meg tudjuk oldani, csakúgy, mint azt, hogy Foktőn nem kell díjat fizetni a szemétszállításért. Arról viszont, hogy a jövőben mi lesz, arról gőzünk sincs – hangzanak Bakai szavai.

A lakosságnak is fájni fog a „szolidaritás”?
Foktő első embere az elmondottak fényében „félőként” emlékeztet egy korábbi fejleményre a falu határában működő növényolaj-gyár háza tájáról. A létesítményt fenntartó cégcsoport ugyanis tavaly jelezte, hogy növényolaj-finomító építésével tervezi bővíteni a meglévő üzemet, amelynek bekerülési költségét le fogja vonni az iparűzési adójából. – Ez számunkra sokkal kevesebb bevételt jelent, és arra leszek igazán kíváncsi, hogy az így keletkező mínuszból hogyan fogják még központilag levonni a 72 millió forintot is – teszi fel nem minden szkepticizmus nélkül a (most még) költői kérdést Bakai Károly, megjegyezvén, hogy a dolgok jelen állása szerint az év végére elfogynak Foktő tartalékai. – Eddig könnyen ficánkoltunk, amilyen pályázaton indulni lehetett, indultunk, tudtuk biztosítani a szükséges önrészt is, most viszont elkezdődött a gatyamadzag-szorítás. Megpróbáljuk az idei évet túlélni, jövőre pedig meglátjuk, hogy mi lesz. Ami már szinte biztos, hogy a szemétszállítási díj fizetését nem fogjuk tudni átvállalni a lakosságtól úgy, mint most, ami éves viszonylatban 12 millió forintot jelent az önkormányzatunk számára – zárta mondandóját a foktői polgármester, jelezve, hogy ebben a pillanatban körülbelül 10 millió forintos „szabad kerete” van az önkormányzatnak az évre.
A környék hírei
A szegregált terület integrációja
" A szegregált terület integrációja A roma társadalom Kalocsa életében A Kalocsai...
Pályázatból parkosított templomkert és új kerítés Ordason
Átvette a református egyház a Visszatérés Háza kulcsaitNagy ünnepre gyűltek össze az ordasiak elmúlt...
Kalocsai szerző sikere az irodalmi pályázaton
Október 14-én, pénteken este Budapesten kihírdették a Világháló Alapítvány ésa Blinken OSA Archívum...
Kalocsa gyönyörű barokk templomában, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban október 15-én,...
Az aradi vértanúkra emlékezett Kalocsa – A koszorúzáson Balogi József mondott beszédet
Kalocsa város hagyományai szerint az első felelős magyar kormány szoborcsoportjánál tartották meg a...
Új fasorok, fák díszítik Kalocsát
„A legjobb időpont a faültetésre 20 éve volt, a második legjobb ma van!” – tartja...
Az integráció fontos szerepe a roma társadalomban
Antidiszkriminációs programok Kalocsa város életébenA Kalocsai Önkormányzat, a Szociális Központ és...
In memoriam Szallár Károly (1951-2021)
Futótűzként járta be a várost, hogy elhunyt Szallár Károly, Kalocsa idegenforgalmának egyik jeles...
Közlekedésbiztonsági napra készül a rendőrség
Októberben kezdődött és december elejéig tart a Kalocsai Rendőrkapitányság illetékességi területén...