
1956-ra emlékeztünk
2013.11.24 13:32
Dunapataj
A vidéki Magyarország egyik első 1956-os emlékművénél, a Pataji Múzeum kertjében álló 1956-os fejfánál emlékeztek meg Dunapatajon az 1956-os forradalom és szabadságharc 57. évfordulójáról október 23-án délután. A hagyományok szerint a megemlékező műsort ezúttal is a helybeli iskolások adták. Az ünnepi szónok Gavenda János, Dunapataj Nagyközség kitüntetettje volt, aki 1956-ban budapesti lakosként, gyermekfejjel látta és élte végig a pesti forradalmat és a harcokat. Személyes visszaemlékezései és a történelmi tények remek összekapcsolásával a gyermekek és a felnőttek számára is jól értelmezhető és befogadható beszédet mondott. Az ünnepi műsor szereplői voltak: Csókás Endre, Köhler Bence, Parrag Regina és Vajda Pál. Az ünnepi műsor részeként a 8. a. osztályosok elénekelték Bródy János Ha én rózsa volnék című számát, gitáron Szabó Kristóf kísért.
A koszorúzás után a jelenlévők megtekintették a múzeum kiállítótermében a Mádi Jenő (1931–2012) emlékére rendezett kamara-kiállítást.

Géderlak
Fáklyás felvonulással, koszorúzással, gyertyagyújtással és irodalmi műsorral tisztelegtek Géderlakon az 1956-os forradalom hőseinek és mártírjainak emléke előtt.

Ordas
A faluházban ordasi kisdiákok irodalmi műsora után Szabó Zsolt polgármester tartott ünnepi beszédet, majd fáklyás felvonulással és a Rákóczi emlékparkban a kopjafánál elhelyezett koszorúval tisztelegtek ’56 hősei és mártírjai előtt. A faluházba visszatérve zsíroskenyér, tea és bor mellett jó hangulatú beszélgetéssel töltötték az estét.

Kalocsa
Október 23-án délelőtt a Kalocsai Fegyház és Börtön falán elhelyezett dombormű előtt (Farkas Tibor munkája) emlékeztek meg a városi önkormányzat, valamint az intézmények és civil szervezetek képviselői az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulójáról. Az ünnepségen közreműködött a Kalocsai Ifjúsági Fúvószenekar (vezényelt Betlenné Dajkó Ágnes). Műsorral készültek a Dózsa György Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium 11. és 12. osztályos tanulói (felkészítő tanárok Berényi Beáta, Junger Péter, Kovács Józsefné).

Ünnepi beszédében Török Ferenc polgármester ’56 máig ható örökségéről beszélt.
– Megmutattuk a világnak, hogy maroknyi nemzetként képesek vagyunk az együtt gondolkodásra, a közös tettekre. Képesek vagyunk egyedül megfordítani a történelem kerekét – mondta a polgármester, majd név szerint kiemelt néhány olyan fiatal forradalmárt, akik életükkel fizettek az eszméért, a szabadság utáni vágyukért. De tetteik álljanak például előttünk, hiszen bebizonyították, 56-ban tanúbizonyságot tettek arról, hogy képesek megbirkózni a lehetetlennek tűnő feladatokkal.
A szónok ezt az üzenetet vetítette rá napjainkra, megfogalmazva azt, hogy nincs olyan válságos helyzet, amelyet közös erővel összefogással nem győzhetnénk le.
A környék hírei
A szegregált terület integrációja
" A szegregált terület integrációja A roma társadalom Kalocsa életében A Kalocsai...
Pályázatból parkosított templomkert és új kerítés Ordason
Átvette a református egyház a Visszatérés Háza kulcsaitNagy ünnepre gyűltek össze az ordasiak elmúlt...
Kalocsai szerző sikere az irodalmi pályázaton
Október 14-én, pénteken este Budapesten kihírdették a Világháló Alapítvány ésa Blinken OSA Archívum...
Kalocsa gyönyörű barokk templomában, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban október 15-én,...
Az aradi vértanúkra emlékezett Kalocsa – A koszorúzáson Balogi József mondott beszédet
Kalocsa város hagyományai szerint az első felelős magyar kormány szoborcsoportjánál tartották meg a...
Új fasorok, fák díszítik Kalocsát
„A legjobb időpont a faültetésre 20 éve volt, a második legjobb ma van!” – tartja...
Az integráció fontos szerepe a roma társadalomban
Antidiszkriminációs programok Kalocsa város életébenA Kalocsai Önkormányzat, a Szociális Központ és...
In memoriam Szallár Károly (1951-2021)
Futótűzként járta be a várost, hogy elhunyt Szallár Károly, Kalocsa idegenforgalmának egyik jeles...
Közlekedésbiztonsági napra készül a rendőrség
Októberben kezdődött és december elejéig tart a Kalocsai Rendőrkapitányság illetékességi területén...