
Géderlak táncait és viseletét mutatták be Jobbágytelkén
2014.08.10 21:54 | V.M.
A XVI. Marosszéki népzene és néptánctábor vendégei voltak a Géderlaki Népművészeti és Kulturális Egyesület táncosai Jobbágytelkén július 16. és 20-a között. Útjukon elkísérte őket Katona György géderlaki polgármester és felesége.
A háromszáz fő részvételével megrendezett táborba Jobbágytelke, Székelyhodos, Iszló és Ehed polgármestere, Barabási Ottó és alpolgármestere, Orbán Sándor küldte a meghívást a testvértelepülés tánccsoportjának. A jól sikerült program szakmai igazgatója Puskás Attila, aki a rendkívül hasznos és érdekes kézműves foglalkozásokat, többféle tánc bemutatását és oktatását koordinálta. Megismertette a résztvevőkkel Jobbágytelke hagyományait, népművészetét és gasztronómiáját.

A péntek esti gálaműsoron a helyi lakosok, valamint a tábor résztvevői a Géderlaki Népművészeti és Kulturális Egyesület fellépése kapcsán ismerkedtek meg Géderlak táncaival és népviseletével. A táncoktatás mellett lehetőség nyílt Székelyföld megismerésére, hiszen a csoport kiránduláson vett részt a Békás-szoros, Gyilkos-tó, Korond érintésével. A testvértelepüléstől szentmisén vettek búcsút a népviseletükbe öltözött táncosok. Mihály József plébános úr áldásával indultak útnak hazafelé, magukkal víve a jobbágytelkiek kedvességét és szeretetét.

Hírháttér:
Bartók Béla népzenei gyűjtőmunkája során 1914-ben járt a Nyárádmentén, többek között Jobbágytelkén. Az Erdő, erdő, erdő, marosszéki kerek erdő című népdalt az egész magyar nyelvterületen ismerik, de nagyon kevesen tudják, hogy Bartók azt éppen Jobbágytelkén gyűjtötte a 16-17 éves Balog Teréz, Sebesi (más források szerint Berecky) Mária és Kiss Anna lányoktól. Itteni munkája során, 1914 áprilisában Bartók tizenkilenc dalt rögzített fonográffal, az eredeti felvételeket a budapesti Magyar Néprajzi Múzeum őrzi.
Az idei esztendőt Bartók-emlékévnek nyilvánították Jobbágytelkén, a település a nagy népzenegyűjtő faluban tett 1914-es látogatását több kulturális rendezvénnyel készül megünnepelni. Ezek közül az egyik volt a július 13-20. között a marosvásárhelyi Folk Center alapítvány rendezte Marosszéki népzene- és néptánctábor, melyre idén többen jöttek el, mint az elmúlt esztendőkben. Ebben az évben az anyaországiak „túlsúlyba” kerültek az erdélyiekkel szemben, de egész Európából, valamint Ausztráliából, japánból és Amerikából is érkeztek táncolni vágyók.

A környék hírei
A szegregált terület integrációja
" A szegregált terület integrációja A roma társadalom Kalocsa életében A Kalocsai...
Pályázatból parkosított templomkert és új kerítés Ordason
Átvette a református egyház a Visszatérés Háza kulcsaitNagy ünnepre gyűltek össze az ordasiak elmúlt...
Kalocsai szerző sikere az irodalmi pályázaton
Október 14-én, pénteken este Budapesten kihírdették a Világháló Alapítvány ésa Blinken OSA Archívum...
Kalocsa gyönyörű barokk templomában, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban október 15-én,...
Az aradi vértanúkra emlékezett Kalocsa – A koszorúzáson Balogi József mondott beszédet
Kalocsa város hagyományai szerint az első felelős magyar kormány szoborcsoportjánál tartották meg a...
Új fasorok, fák díszítik Kalocsát
„A legjobb időpont a faültetésre 20 éve volt, a második legjobb ma van!” – tartja...
Az integráció fontos szerepe a roma társadalomban
Antidiszkriminációs programok Kalocsa város életébenA Kalocsai Önkormányzat, a Szociális Központ és...
In memoriam Szallár Károly (1951-2021)
Futótűzként járta be a várost, hogy elhunyt Szallár Károly, Kalocsa idegenforgalmának egyik jeles...
Közlekedésbiztonsági napra készül a rendőrség
Októberben kezdődött és december elejéig tart a Kalocsai Rendőrkapitányság illetékességi területén...