
Második tér-idő
Megnyílt Látó Endre tárlata
2014.04.27 23:17 | Gábor Erika
A Városi Galériában március 28-án délután nyílt meg Látó Endre festő kiállítása, amelyet április 20-ig tekinthettek meg az érdeklődők. Ismerős tér, megállított idő – mondhatjuk a képek között járva, hiszen életünk megszokott helyszínei és szereplői láthatóak rajtuk abban a pillanatban, amit a kép alkotója rögzített számunkra, megmutatva a látható dolgok mögötti tartalmat, érzést, a percen túlmutató szépséget.
Látó Endre (a képen jobbra) eredeti hivatását tekintve artistaművész. Egy sérülés kényszerítette arra, hogy élete más pályára kanyarodjon, de lelkében biztosan élnek azoknak az éveknek az emlékei, amikor sok-sok országban kápráztatta el a közönséget. Erre kellett gondolnunk akkor, amikor a megnyitó ünnepségen a leánya, Látó Loretta Karinthy Frigyes: Cirkusz című művéből adott elő egy szívszorító részletet.
– Hiszem, hogy a művészet egyetemes, legyen az előadó vagy képzőművészet, a cél ugyanaz, gondolatokat ébreszteni, szépet láttatni, adni – olvasható a Látó Endre honlapján lévő bemutatkozásban, amely személyes vallomása az alkotásról, a művészetekről.
P. Szabó Barnabás uszódi református lelkész – aki maga is fest – nyitotta meg a kiállítást, és megkapó gondolatokkal méltatta a falakon látható képeket.
– A művész, az magából ad – mondta a képekre mutatva a festőtárs. – Az igazi festmény nem a falat díszíti és a lakást dekorálja, hanem üzenetet ad a számunkra. Amikor beléptem ebbe a terembe, az előre felvázolt beszédemet felülírta a látvány. Úgy éreztem, ismerem a képek szereplőit, már voltam azokon a helyeken, amelyeket ábrázolnak. Amikor idáig jutottam, azt mondtam magamban: ez az ember ismer engem. Megszólított az az üzenet, ami a képek mögött van. Rólam szólnak ezek a képek. Az üzenet megérkezett hozzám. Arra kérem önöket, akarják megérteni Látó Endre üzeneteit, és rá fognak jönni, hogy ő egy igazi „látó”.
Bennem is hasonló gondolatok fogalmazódtak meg a képek között járva. Az élmény, hogy az életem részleteit láthatom viszont a falakon, csakugyan megrendítő, bár sosem gondoltam, hogy a „Hadnagy”, vagy a „Tulipán” alakja még megrendülést vált ki belőlem, de az igaz, velünk voltak, bárhogyan is éreztünk irántuk. Közöm van a cseresznyefához, a táncoló kislányhoz, az ablakban könyöklő, macskát dédelgető magányos öregasszonyhoz. Elfelejtett pillanatok köszöntek vissza, emlékek ébredtek újra. Nagyon jó és különleges érzés.
(A kiállításokat megnyitó ünnepségeknek elmaradhatatlan része a másik művészet: a zene – így volt ezen a napon is. Pintér Béla Oltalom című dalát a P. Szabó Kamarazenekar, a tárlatot megnyitó P. Szabó Barnabás lelkipásztor családja adta elő.)
A környék hírei
A szegregált terület integrációja
" A szegregált terület integrációja A roma társadalom Kalocsa életében A Kalocsai...
Pályázatból parkosított templomkert és új kerítés Ordason
Átvette a református egyház a Visszatérés Háza kulcsaitNagy ünnepre gyűltek össze az ordasiak elmúlt...
Kalocsai szerző sikere az irodalmi pályázaton
Október 14-én, pénteken este Budapesten kihírdették a Világháló Alapítvány ésa Blinken OSA Archívum...
Kalocsa gyönyörű barokk templomában, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban október 15-én,...
Az aradi vértanúkra emlékezett Kalocsa – A koszorúzáson Balogi József mondott beszédet
Kalocsa város hagyományai szerint az első felelős magyar kormány szoborcsoportjánál tartották meg a...
Új fasorok, fák díszítik Kalocsát
„A legjobb időpont a faültetésre 20 éve volt, a második legjobb ma van!” – tartja...
Az integráció fontos szerepe a roma társadalomban
Antidiszkriminációs programok Kalocsa város életébenA Kalocsai Önkormányzat, a Szociális Központ és...
In memoriam Szallár Károly (1951-2021)
Futótűzként járta be a várost, hogy elhunyt Szallár Károly, Kalocsa idegenforgalmának egyik jeles...
Közlekedésbiztonsági napra készül a rendőrség
Októberben kezdődött és december elejéig tart a Kalocsai Rendőrkapitányság illetékességi területén...