
A hallássérültek különleges világa
2013.10.23 21:41 | F. V.
Múlt héten lapunk hasábjain olvashattak a harmadik „Te is lehetnél…” fesztiválról, ahol nyolc állomáson ismerkedtek a résztvevők fogyatékos társaink életével. Az egyik „megállóhelyen” a SINOSZ jóvoltából a siketek és nagyothallók világa tárult elénk.
Sok fiatal vett részt a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége kalocsai kihelyezett csoportjának programján, ahol a hallássérültek nyelvével ismerkedhettek az érdeklődők. A SINOSZ célja, hogy a társadalom megismerje a hallássérültek vizuális világát, kommunikációját – tudtam meg Dávid Józsefnétől, aki a solti szervezet és a kalocsai csoport vezetője.
Solton a SINOSZ már nyolc éve működik. A tagok elmondták lapunknak, hogy az egyesület segít nekik elfogadni a másságukat. Különböző közös programokat szerveznek: kézműves foglalkozásokat, kirándulásokat, ünnepeket. Segít barátokat szerezni, ismerkedni, gátlásokat legyőzni, önbizalmat növelni. Rendkívül fontos a tagoknak az egyesület, nélküle nehezen tudták volna elfogadni a másságot, így sokkal egyszerűbb szembenézniük a mindennapokkal. Úgy jellemezték a SINOSZ szervezetét, hogy a második családjuk és úgy érzik, könnyebb együtt élni a hallássérüléssel, ha van más is a környezetükben, aki hasonló problémákkal küzd. Kéthetente találkoznak a klubtagok, de van, akivel napi szinten tartják a kapcsolatot.
Sajnos találkoznak olyan emberekkel, akik előítélettel rendelkeznek, és nem szeretnének a hallássérültekkel kommunikálni, de a legtöbben elfogadják a másságot.
Segítséget nem csak embertársaiktól kaphatnak a SINOSZ tagok, hanem az ember legjobb barátjától is, mert számukra speciálisan képeznek segítő kutyusokat. Simonné Váradi Zsuzsanna, a SINOSZ országos elnökségi tagja és a Kutyával az Emberért Alapítvány önkéntese mutatta be a rendezvényen Ella nevű kutyusát, amely a hallássérültek életvitelét segíti.
A Szociális Alapszolgáltatási és Szakellátási központ pályázati programjain együttműködnek a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségével és a továbbiakban is segítik egymás munkáját. Kalocsán már egy éve tevékenykedik a SINOSZ kihelyezett szervezete, kéthetente, csütörtökön találkoznak a klubtagok. Dávid Józsefné azt is elmondta, hogy a Solton működő szervezet kalocsai tagjait is saját, helyi csoport kialakítására ösztönzi, ide várják a kalocsai és környékbeli hallássérült embereket.
Reméljük, hogy sikerül megvalósítani elképzelésüket, és általuk egyre több egészséges ember nyer betekintést a hallássérültek különleges világába, elfogadva másságukat!
A környék hírei
A szegregált terület integrációja
" A szegregált terület integrációja A roma társadalom Kalocsa életében A Kalocsai...
Pályázatból parkosított templomkert és új kerítés Ordason
Átvette a református egyház a Visszatérés Háza kulcsaitNagy ünnepre gyűltek össze az ordasiak elmúlt...
Kalocsai szerző sikere az irodalmi pályázaton
Október 14-én, pénteken este Budapesten kihírdették a Világháló Alapítvány ésa Blinken OSA Archívum...
Kalocsa gyönyörű barokk templomában, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban október 15-én,...
Az aradi vértanúkra emlékezett Kalocsa – A koszorúzáson Balogi József mondott beszédet
Kalocsa város hagyományai szerint az első felelős magyar kormány szoborcsoportjánál tartották meg a...
Új fasorok, fák díszítik Kalocsát
„A legjobb időpont a faültetésre 20 éve volt, a második legjobb ma van!” – tartja...
Az integráció fontos szerepe a roma társadalomban
Antidiszkriminációs programok Kalocsa város életébenA Kalocsai Önkormányzat, a Szociális Központ és...
In memoriam Szallár Károly (1951-2021)
Futótűzként járta be a várost, hogy elhunyt Szallár Károly, Kalocsa idegenforgalmának egyik jeles...
Közlekedésbiztonsági napra készül a rendőrség
Októberben kezdődött és december elejéig tart a Kalocsai Rendőrkapitányság illetékességi területén...