
Szegedi országos fesztivál nívódíjával tért haza a Liszt AMI
Egy évig kalocsai néptáncosok ülnek a trónon
2013.05.13 12:11 | géjé
Szegeden rendezték a Százszorszép Gyermek- és Ifjúsági Nép-táncfesztivált, ahol idén, a 23. ilyen rendezvényen is több mint 40 tánccsoport mutatkozott be. Az 1991-ben – a névadó Százszorszép Gyermekház által – életre hívott mustrát eredetileg Csongrád megyei csoportoknak hirdették meg, ám mostanra rendre 1000-1500 fiatal táncos vesz részt rajta. A kalocsai Liszt Ferenc AMI négy produkciót vitt a rangos rendezvényre, amelynek vándordíját végül haza is hozták – ez gyakorlatilag a néptáncos trón, amelyen egy évig szűkebb hazánk gyermekei ülhetnek.
– Szombaton szerepeltünk, és három koreográfiát mutatott be két csoportunk. Az egyik a „Gyerökök” volt; ők tulajdonképpen egy új csoport, hiszen szeptembertől dolgoznak velünk. Nekik egy kalocsai koreográfiát készítettünk, „Húzd mög, ereszd mög” címmel; ebben van játék, eszközös tánc, csárdás és mars is. Az ifjúsági együttessel szintén új, kalocsai koreográfiát vittünk, a „Lóvásárt”, valamint egy rábaközi munkánkat, a „Kúttisztítást” – mondta Illésné Koszta Krisztina, a Liszt AMI nép-táncpedagógusa, aki rendre férjével, Illés Zoltánnal készíti a koreográfiákat.
A szakember kifejtette: annak ellenére sikerült fantasztikusan a szereplés, hogy a fesztiválnak otthont adó Szent-Györgyi Albert Agóra szokatlan, új helyszín – számukra meglehetősen szűkös színpaddal, lévén nagy létszámú csoportokkal lépnek fel. A kényelmetlenséget gyorsan áthidalták a tehetséges táncosok, és Illésné szerint igazán „kitettek magukért”, ahogy vasárnap, a Farkas Éva vezette, további két kalocsai csoport is – végül ők hozták haza a háromnapos gáláról a szakmai zsűri által a kalocsai Liszt AMI-nak ítélt vándordíjat.
– Elsőként a 3-6 évesekből álló Palánta csoportunk versenyzett, a „Nagymosás” című produkcióval, aztán a Bokrétások, a rábaközi játékok és táncok közül a „Kakaskodást” adták elő; ez Illés Zoltán legújabb koreográfiája – mondta Farkas Éva, néptáncpedagógus. – Mindkét csoport kiváló teljesítményt nyújtott, annak ellenére, hogy nagyon frissek a számok; addig még csak nem is voltunk velük színpadon – árulta el. – Hatalmas meglepetés volt, hogy a gyerekek mekkora erőbedobással csinálták végéig a produkciókat. Vastapsot kaptunk, és a bírálatnál is nagyon jó volt kalocsainak lenni, hallgatni, hogy milyen jó munka folyik a műhelyünkben. A zsűri és az ott lévők úgy döntöttek, hogy a mi iskolánk kapja a nívó díjat – tette hozzá büszkén.
A környék hírei
A szegregált terület integrációja
" A szegregált terület integrációja A roma társadalom Kalocsa életében A Kalocsai...
Pályázatból parkosított templomkert és új kerítés Ordason
Átvette a református egyház a Visszatérés Háza kulcsaitNagy ünnepre gyűltek össze az ordasiak elmúlt...
Kalocsai szerző sikere az irodalmi pályázaton
Október 14-én, pénteken este Budapesten kihírdették a Világháló Alapítvány ésa Blinken OSA Archívum...
Kalocsa gyönyörű barokk templomában, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban október 15-én,...
Az aradi vértanúkra emlékezett Kalocsa – A koszorúzáson Balogi József mondott beszédet
Kalocsa város hagyományai szerint az első felelős magyar kormány szoborcsoportjánál tartották meg a...
Új fasorok, fák díszítik Kalocsát
„A legjobb időpont a faültetésre 20 éve volt, a második legjobb ma van!” – tartja...
Az integráció fontos szerepe a roma társadalomban
Antidiszkriminációs programok Kalocsa város életébenA Kalocsai Önkormányzat, a Szociális Központ és...
In memoriam Szallár Károly (1951-2021)
Futótűzként járta be a várost, hogy elhunyt Szallár Károly, Kalocsa idegenforgalmának egyik jeles...
Közlekedésbiztonsági napra készül a rendőrség
Októberben kezdődött és december elejéig tart a Kalocsai Rendőrkapitányság illetékességi területén...