Az értékes ősnyomtatvány hazatalált

2014.04.27 20:47    |    Gábor Erika  

Március 21-én különleges eseményre várták az érdeklődőket a Katona István Házba és az Érseki Könyvtárba a szervezők. Egy rendkívül értékes 15. századi ősnyomtatvány negyedik kötete került vissza ekkor az Érseki Könyvtár polcára, és ez a visszakerülés igen kalandos történetet takar.

capreolus_aquino_200Az előzmények a múlt század ötvenes éveiben történt koncepciós perek idejére, konkrétan a Grősz József kalocsai érsek elleni perre vezethetők vissza. A hírhedt ÁVH az érsek elleni koholt vádak igazolására eltulajdonította a kalocsai Érseki Könyvtárban található négykötetes, Aquinoi Szent Tamás teológiájához írt kommentárok egyikét, amelyek Capreolustól származnak, és 1483–1484-ben Velencében keletkeztek. A kötet „hazatérésének” tiszteletére rendezett tudományos konferencia előtti percekben dr. Bábel Balázs érsek világította meg a kötet viszontagságainak hátterét:

– A Grősz-per még nagyobb volt, mint a Mindszenty-per, hiszen száznál több vádlottja és 24 mellékpere volt. A Kalocsáról ellopott kötetet Szalai Béla minisztériumi tisztviselő lakásába csempészte be az ÁVH, és ezzel is megpróbálták alátámasztani azt a vádat, miszerint Grősz József és társai értékes egyházi kincseket próbáltak eladni, és az árából összeesküvést akartak szőni a fennálló államrend ellen. A pert követően a könyv a Széchenyi Könyvtárba került. 2013 februárjában az említett tisztviselő fia – szintén Szalai Béla – cikket írt az ősnyomtatvány és a koncepciós perek összefüggéséről, amely a Magyar Nemzet Magazinban jelent meg, és ezután kezdődött a bizonyítási eljárás, amelynek végén visszakaptuk ezt a kincset. Habent sua fata libelli – minden könyvnek megvan a maga sorsa, mondja a latin közmondás, hát ennek a könyvnek nagyon kalandos sorsa volt!

A konferenciát dr. Bábel Balázs érsek és Káldos János, az Országos Széchenyi Könyvtár mb. igazgatója nyitotta meg. Ezt követően előadást tartott dr. Rozsondai Marianne kutatástörténész, aki a szóban forgó könyvek külső jegyeinek – borítás, használatos bélyegzők, jellegzetes iniciálék, időközben keletkezett bejegyzések – ismertetésével villantotta fel a bizonyítási eljárás mozzanatait, amelynek végén kétséget kizáróan kiderült, hogy valóban a Kalocsáról ellopott műről van szó. Őt követte dr. Farkas Gábor Farkas, az OSZK osztályvezetője, aki a kötet származásának és „vándorlásának” történetét tárta fel, keletkezésétől a Patachich Ádám érsek által történő megvásárláson át a fentebb már említett eseményekig. A tárgyhoz kapcsolódóan dr. Lakatos Andor, az Érseki Könyvtár gyűjteményvezetője tartott érdekfeszítő előadást a Grősz-perről.

 

capreolus_aquino_kalocsa_320

 

Ezt követően a konferencia résztvevői és az érdeklődők az Érseki Palotába mentek, ahol dr. Bábel Balázs érsek és Káldos János, az OSZK mb. igazgatója közösen visszahelyezték a másik három kötet mellé az értékes ősnyomtatványt. Az immár ismét négykötetes mű kizárólag Kalocsán található meg így, teljes egészében!

A nap másik eseménye az Érseki Könyvtár időszaki kiállításának megnyitója volt. Szent források, folyók, tavak, tengerek címmel rendezték meg az Érseki Könyvtár munkatársai a Patachich teremben a kiállítást, amely időrendi sorrendben kíséri végig a víznek az emberiség történelmében betöltött szerepét. A tárlatot dr. Bábel Balázs köszöntője után Telkes Róbert, az Alsó-Duna-Völgyi Vízügyi Igazgatóság vezetője ajánlotta a megjelentek figyelmébe.

– A víz az emberi testet felépíti, körülveszi, és hat rá – mondta a szakember, aki szintén kronológiai sorrendben tekintette át az egyik legfontosabb őselem történetét. – Mindennapjainkban rá vagyunk utalva és ki vagyunk neki szolgáltatva. Mivel az életünket alapvetően befolyásolja, a tudatunkra is hatást gyakorol. A víz élet és halál, a dolgok eleje és vége, termékenység, születés és újjászületés, ugyanakkor halál, sötétség és káosz.

Telkes Róbert felhívta a figyelmet arra, hogy bár az űrből földünk a vizek miatt kék bolygónak látszik, de az emberi fogyasztásra alkalmas vízkészlet az összesnek mindössze 3 százaléka, és ennek nagy része hozzáférhetetlen helyen található az Északi- és a Déli-sarkon. Az emberiség nem becsüli eléggé a vizet, bár több helyen és formában próbálják már erre irányítani a figyelmet – ennek egyik bizonyítéka, hogy az ENSZ a víz világnapjának választotta március 22-ét, ezzel is ráirányítva a figyelmet a problémára világszerte. A vízhiány és az abból adódó óriási gondok sajnos egy-két évtizeden belül érezhetőek lesznek; már nemcsak annak az egymilliárd embernek, akik számára ma is gond az élethez szükséges vízmennyiséghez való hozzájutás…

– Az emberiségnek van mit tanulnia, hogy ne bizonyuljon méltatlannak erre az isteni ajándékra – mondta beszéde végén Telkes Róbert, hozzátéve, hogy ez a gyönyörű kiállítás is hozzásegítheti a látogatót ennek az információnak a felismeréséhez.

A tárlókban a könyvtár legértékesebb kódexei, ősnyomtatványai, kötetei láthatóak, fontos tartalommal és csodálatosan szép illusztrációkkal.


A környék hírei

A szegregált terület integrációja

" A szegregált terület integrációja A roma társadalom Kalocsa életében A Kalocsai...

Pályázatból parkosított templomkert és új kerítés Ordason

Átvette a református egyház a Visszatérés Háza kulcsaitNagy ünnepre gyűltek össze az ordasiak elmúlt...

Kalocsai szerző sikere az irodalmi pályázaton

Október 14-én, pénteken este Budapesten kihírdették a Világháló Alapítvány ésa Blinken OSA Archívum...

Lélekemelő kórushangverseny a kalocsai főszékesegyházban – Három kiváló egyházi kórus több, mint 100 tagja énekelt

Kalocsa gyönyörű barokk templomában, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban október 15-én,...

Az aradi vértanúkra emlékezett Kalocsa – A koszorúzáson Balogi József mondott beszédet

Kalocsa város hagyományai szerint az első felelős magyar kormány szoborcsoportjánál tartották meg a...

Új fasorok, fák díszítik Kalocsát

 „A legjobb időpont a faültetésre 20 éve volt, a második legjobb ma van!” – tartja...

Az integráció fontos szerepe a roma társadalomban

Antidiszkriminációs programok Kalocsa  város életébenA Kalocsai Önkormányzat, a Szociális Központ és...

In memoriam Szallár Károly (1951-2021)

Futótűzként járta be a várost, hogy elhunyt Szallár Károly, Kalocsa idegenforgalmának egyik jeles...

Közlekedésbiztonsági napra készül a rendőrség

Októberben kezdődött és december elejéig tart a Kalocsai Rendőrkapitányság illetékességi területén...

ARCHÍVUM

Kalocsai Néplap Online Kalocsai Néplap KaloPress Nyomda Nagyítás Nyomtatás