
Jövő év végére kap új arcot a történelmi belváros
Az érsek türelmet és jóindulatot kér
2013.08.26 22:34 | -r-s
Több lépcsőben, több támogatás és pályázat nyomán újítják fel, építik át az érsekség helyi emlékműveit, és ilyen jellegű épületek esetében természetesen nem elhanyagolható az idő- és pénzráfordítás mértéke sem.
A kalocsai Főszékesegyház újjáépítésére korábban 500 milliós állami normatívát kaptak a munkálatok vezetői, majd képbe került a végeredményben elnyert Kalocsa Szíve Program is. Utóbbi, mintegy két milliárd forintos beruházás részeként több érsekségi épület kap új külsőségeket és funkciót – az érsek reményei szerint 2014 végére.

– Kaptuk azt az 500 millió forintos, címzett támogatást, aminek nagyon örülünk, aztán még jött a Kalocsa Szíve Program is. Ezek keretében lesz majd felújítva a Székesegyház, és az érsekség egy része – magyarázta a Korona Fm100-nak adott interjújában dr. Bábel Balázs. Az egyházi méltóság elmondta: a kollégiumba kerül például az Érseki Kincstár, amelynek mostani helyén megmarad az előadóterem, sőt, szeretnének ott létrehozni olyan egyszerűbb szállásokat is, amelyeket hitoktatók, papok vehetnek majd igénybe, ha itt, Kalocsán keresnek helyszínt programjaiknak.
– Fel kell újítanunk még a Korona Étterem épületét is, amelyről nem mi állapítottuk meg, hogy életveszélyes, hanem szakemberek; ezt pedig fényképek dokumentálják – hangsúlyozta a vendéglátóhely körüli (még továbbra sem lezárt) vitákra reagálva a főpásztor, hozzátéve, hogy már „jó ideje tudtak” az épület kritikusnak mondott állapotáról – többek között ezért költöztették el onnan a Paprika Múzeumot is. – Nem mi találtuk ki, hogy fel kell újítani – mondta.
A kifejezetten a Főszékesegyházra és a környező épületekre elkölthető 500 milliós támogatás, valamint a Kalocsa Szíve Program egyes elemei lehetővé teszik, hogy új külsőt kapjon a Szentháromság szobor, valamint a tér (utóbbit újrakövezik), és mindez az egyházi vezető reményei szerint már jövő év végére meg is valósul.
– Addig kérem a kalocsaiak türelmét és jóindulatú hozzáállását, hiszen ha valaki csak egyetlen ház építésében, vagy felújításában részt vett életében, tudja, hogy az mi gonddal jár. Ráadásul itt nem egyszerűen egy öreg házról van szó, hanem jeles történelmi épületről, ahol sok-sok szempontot figyelembe kell venni a felújításkor; nyilván időre van szükség, hogy kész is legyen – indokolta a munkálatok hosszabb időtartamát az érsek. – Ha elnyeri végső arculatát ez a városrész, igazán méltó lesz egy történelmi, barokk városhoz – tette hozzá dr. Bábel Balázs.
A környék hírei
A szegregált terület integrációja
" A szegregált terület integrációja A roma társadalom Kalocsa életében A Kalocsai...
Pályázatból parkosított templomkert és új kerítés Ordason
Átvette a református egyház a Visszatérés Háza kulcsaitNagy ünnepre gyűltek össze az ordasiak elmúlt...
Kalocsai szerző sikere az irodalmi pályázaton
Október 14-én, pénteken este Budapesten kihírdették a Világháló Alapítvány ésa Blinken OSA Archívum...
Kalocsa gyönyörű barokk templomában, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban október 15-én,...
Az aradi vértanúkra emlékezett Kalocsa – A koszorúzáson Balogi József mondott beszédet
Kalocsa város hagyományai szerint az első felelős magyar kormány szoborcsoportjánál tartották meg a...
Új fasorok, fák díszítik Kalocsát
„A legjobb időpont a faültetésre 20 éve volt, a második legjobb ma van!” – tartja...
Az integráció fontos szerepe a roma társadalomban
Antidiszkriminációs programok Kalocsa város életébenA Kalocsai Önkormányzat, a Szociális Központ és...
In memoriam Szallár Károly (1951-2021)
Futótűzként járta be a várost, hogy elhunyt Szallár Károly, Kalocsa idegenforgalmának egyik jeles...
Közlekedésbiztonsági napra készül a rendőrség
Októberben kezdődött és december elejéig tart a Kalocsai Rendőrkapitányság illetékességi területén...