
Kettős ünnep népdalokkal
2016.06.03 09:31 | Gábor Erika
Május 21-én délután a Kalocsa Kulturális Központ és Könyvtár sétálóutcai épületébe sorra érkeztek a takarosnál takarosabb mönyecskék és daliás embörök: találkozóra hívta őket az intézmény és a Kalocsa Népművészetéért Alapítvány. Az összejövetel kettős célból jött létre: megemlékezni Cserey József zenetanár, népdalgyűjtő munkásságáról és megünnepelni a Mezei Virágok megalakulásának tizedik évfordulóját.
– A rendezvény a Szent István Gimnáziumban kezdődött, ahol megkoszorúztuk Cserey József emléktábláját. A tanár úr munkásságát Cselik Mária, a Népművészet Mestere méltatta – sorolta az eseményeket Tamás László, mint a Kalocsa Népművészetéért Alapítvány elnöke, az egyik szervező és házigazda. – Utána átvonultunk ide, a művelődési központba, ahol a megjelenteket dr. Magóné Tóth Gyöngyi, a művelődési központ igazgatója köszöntötte, hiszen a rendezvény egyben az intézmény „Ka-locsai Kincsesláda” című ismeretterjesztő sorozatának a része is. Ezt követően Vörös András nyugalmazott tanár és volt „művházas” beszélt a népművészeti hagyományőrzés kapcsán a Mezei Virágok Népdalkörről és Cserey Józsefről, külön méltatva a „Kalocsai kertek alatt” című népdalgyűjtemény értékeit. Dr. Angeli Gabriella önkormányzati képviselő a Mezei Virágok Népdalkör tízéves tevékenységét foglalta össze, és hangsúlyozta a hagyományőrzésben betöltött fontos szerepüket.
A jubiláló csoport nevében Vén Ferencné, a népdalkör vezetője beszélt közösségükről, kiemelve az alapító, Bencze Károlyné szerepét, aki évtizedekig munkálkodott Kalocsán a népművészet énekes-táncos hagyományainak őrzésében. Felidézte a népdalkör egy évtizedes történetének fejezeteit, élményeiket, emlékeiket, és hasonlóan színvonalas folytatást ígért.

Ezt követően sorra léptek a színpadra a csoportok, és lehetett gyönyörködni a szebbnél szebb ruhákban, az énekben és citeraszóban. A programban a Mezei Virágok Népdalkör mellett repertoárjuk legjavát hozták el a vendégek: a Madarasi Búzavirág Népdalkör, a Szakmári Mönyecskék, a Jánoshalmi Új Pávakör, a Drágszéli Asszonykórus, a Rémi Gyöngyvirág Népdalkör és Citerazenekar, és a Pöndölösök Citera Együttes (Jánoshalma).
A részt vevő csoportok a közös éneklés, egy finom vacsora – mellette tánc, dalolás, jóízű beszélgetés – élményével és a kalocsai önkormányzat ajándékcsomagjával gazdagabban térhettek haza ezen a szombat estén.
A környék hírei
A szegregált terület integrációja
" A szegregált terület integrációja A roma társadalom Kalocsa életében A Kalocsai...
Pályázatból parkosított templomkert és új kerítés Ordason
Átvette a református egyház a Visszatérés Háza kulcsaitNagy ünnepre gyűltek össze az ordasiak elmúlt...
Kalocsai szerző sikere az irodalmi pályázaton
Október 14-én, pénteken este Budapesten kihírdették a Világháló Alapítvány ésa Blinken OSA Archívum...
Kalocsa gyönyörű barokk templomában, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban október 15-én,...
Az aradi vértanúkra emlékezett Kalocsa – A koszorúzáson Balogi József mondott beszédet
Kalocsa város hagyományai szerint az első felelős magyar kormány szoborcsoportjánál tartották meg a...
Új fasorok, fák díszítik Kalocsát
„A legjobb időpont a faültetésre 20 éve volt, a második legjobb ma van!” – tartja...
Az integráció fontos szerepe a roma társadalomban
Antidiszkriminációs programok Kalocsa város életébenA Kalocsai Önkormányzat, a Szociális Központ és...
In memoriam Szallár Károly (1951-2021)
Futótűzként járta be a várost, hogy elhunyt Szallár Károly, Kalocsa idegenforgalmának egyik jeles...
Közlekedésbiztonsági napra készül a rendőrség
Októberben kezdődött és december elejéig tart a Kalocsai Rendőrkapitányság illetékességi területén...