
Kutatók éjszakája a gimiben
2018.11.15 13:11 | Grabiczáné Fekete Zsuzsanna
Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is, ugyan egy kis késéssel, de sor került a Kalocsai Szent István Gimnáziumban a Kutatók éjszakája elnevezésű rendezvényre. Nem csalódtunk: vadonatúj természettudományos laborunk férőhelyeinek száma ismét szűkösnek bizonyult, mert nagyon sokan voltak kíváncsiak a fizika, kémia, matematika és a biológia titkaira. S ha mindent nem is tudhatunk, mindenestere sok új ismerettel, tapasztalattal lehettünk gazdagabbak.
„Egy fújás erejéig” - ezt a címet adta előadása címének Kenyeresné Horváth Andrea, aki néhány kísérlettel bemutatta, mitől ég az elfújhatatlan gyertya, vagy mire is lehet használni a kifújt levegőt. Mire is?
Többek között arra, hogy cd-lemezből óriás buborékhernyót varázsoljunk.
Szeleczki Attiláné „De miért?” címmel tartott előadásában igyekezett felhívni a figyelmet arra, miért és hogyan óvjuk környezetünket, növényeinket, állatainkat és önmagunkat a levegőszennyeződéstől, de választ kaphattunk arra is, miért nem fáradnak el a madarak, ha kapaszkodnak az ágon, vagy hogy miből állnak a csontjaink.
Horváth László tanár úr a matematika, azon belül pedig az aranymetszés csodáiba, a Fibonacci-féle számok rejtelmeibe és a természet alkotta hihetetlen spirál-alakzatok szépségeibe vezette be a kis- és nagy diákokat, valamint a megjelent érdeklődőket.
Az aranymetszést Hajduné Dienes Szilvia aranykészítési próbálkozása követte. S ha nem is tudott a húszas érméből aranypénzt varázsolni, beértük annyival, hogy szebb lett, mint az eredeti. Ami viszont utána zajlott a tanárnő közismert „boszorkánykonyhájában”, az szemet gyönyörködtető volt. Színről-színre változtak a „koktélok”, apróbb és óriási buborékok keletkeztek, megszületett a „Fáraó kígyója”, végül pedig lángra gyúlt a csapvíz is. Így tanulhatta meg mindenki, mit nem kell tenni, ha kigyullad a benzin. Aki merész volt és ügyesen válaszolt az előadások közben felmerülő kérdésekre, csoki jutalomban részesült, a szünetben pedig zsíroskenyér-tea várta a természettudományok világában barangoló nézőközönséget.
Tavaly azt üzentük, hogy aki nem volt ott az előadáson, bánhatja, de jöjjön el idén és győződjön meg róla, hogyan tanulják a gimnazisták a mások által nehéznek tartott tantárgyakat. Idén is így teszünk: várunk mindenkit továbbra is szeretettel.
A kísérletek lebonyolításában nyújtott segítségért az előadók Hartai Henrikné laboránsnak, Gyimesi Erzsébet és dr. Raffainé Papp Henriette tanárnőknek, Magony Martinnak, valamint a szorgos kezű, érdeklődő (és csinos) faktos tanulóknak mondanak köszönetet.

A környék hírei
A szegregált terület integrációja
" A szegregált terület integrációja A roma társadalom Kalocsa életében A Kalocsai...
Pályázatból parkosított templomkert és új kerítés Ordason
Átvette a református egyház a Visszatérés Háza kulcsaitNagy ünnepre gyűltek össze az ordasiak elmúlt...
Kalocsai szerző sikere az irodalmi pályázaton
Október 14-én, pénteken este Budapesten kihírdették a Világháló Alapítvány ésa Blinken OSA Archívum...
Kalocsa gyönyörű barokk templomában, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban október 15-én,...
Az aradi vértanúkra emlékezett Kalocsa – A koszorúzáson Balogi József mondott beszédet
Kalocsa város hagyományai szerint az első felelős magyar kormány szoborcsoportjánál tartották meg a...
Új fasorok, fák díszítik Kalocsát
„A legjobb időpont a faültetésre 20 éve volt, a második legjobb ma van!” – tartja...
Az integráció fontos szerepe a roma társadalomban
Antidiszkriminációs programok Kalocsa város életébenA Kalocsai Önkormányzat, a Szociális Központ és...
In memoriam Szallár Károly (1951-2021)
Futótűzként járta be a várost, hogy elhunyt Szallár Károly, Kalocsa idegenforgalmának egyik jeles...
Közlekedésbiztonsági napra készül a rendőrség
Októberben kezdődött és december elejéig tart a Kalocsai Rendőrkapitányság illetékességi területén...