
A gubbantós és egy helyi költő is bekerült
Uszódi nevezetességek a Magyar Értéktárban
2016.06.09 08:51 | -r-s
Helyi, majd megyei felterjesztésre a Magyar Értéktár részét képezi ettől a hónaptól egy csomó uszódi nevezetesség. A község eddig is méltán volt büszke helyi költőjére, a gubbantós táncra és a hozzá kötődő fesztiválra, de mit keres a listán a vörös kánya? Nos, természeti környezet kategória is van. Nézze meg, mi minden került még fel a nemzeti értékek közé, a Duna-menti településről!
– A kistelepülések életében komoly munka, hogy a helyi értékeket megőrizzük és továbbadjuk, ezzel öregbítve a község hírnevét – utalt Bedi Gyula uszódi polgármester arra, hogy a Magyar Értéktárba most felkerült örökségük dokumentálása évekig tartó helyi munka eredménye. – Az értéktár-bizottságunk három éve létezik, ők szedték össze a település értékeit, amelyekből a végül bekerültnél lényegesen hosszabb listát javasoltunk a megyének. Az első kísérlet után hiánypótlást kértek, így jött egy komoly, féléves gyűjtőmunka, amikor ezekhez a felterjesztésekhez a megfelelő dokumentációt és anyagot összegyűjtöttük. Ezt nyújtottuk be az év elején, és az Értéktár Bizottság április ülésén született meg a döntés – mondta.

A község munkájának köszönhetően a Bács-Kiskun Megyei Értéktár Bizottság három kategóriában vett fel a nemzeti értékek közé uszódi nevezetességeket. „Épített környezetként” a Benedek Péter Emlékház (ami országosan védett műemlék), valamint a Boldizsár Emlékház és Babamúzeum, „természeti környezet” kategóriában pedig a régió két nevezetes madara, a vörös kánya, illetve a gyöngybagoly lett nemzeti érték. A legnagyobb sikert viszont a helyi népművészethez kötődő emlékek és tevékenységek kapcsán érte el Uszód.
A „kulturális örökség” területéről összeállított listát mostantól olyan uszódi értékek gazdagítják, mint Benedek Sándor népi költészete, az Uszódi Gubbantós Népművészeti Fesztivál, a Benedek Péter Emléknap, a Halottak napi gyertyagyújtás (ez egykor Guiness rekordkísérlet volt a településen), Benedek Péter festői munkássága, az uszódi népviselet és a táncok (köztük a gubbantós), az uszódi festett és karcolt tojás, illetve a kézi hímzés. Ezeket a különlegességeket mostantól hivatalosan is jegyzi a Magyar Értéktár, amely a későbbiekben újabb uszódi nevezetességekkel bővülhet, hiszen a polgármester jelezte: a saját bizottságuk munkája ezzel a sikerrel még nem tekinthető befejezettnek; tovább folytatják a helyi értékek kutatását és dokumentálását.
A környék hírei
A szegregált terület integrációja
" A szegregált terület integrációja A roma társadalom Kalocsa életében A Kalocsai...
Pályázatból parkosított templomkert és új kerítés Ordason
Átvette a református egyház a Visszatérés Háza kulcsaitNagy ünnepre gyűltek össze az ordasiak elmúlt...
Kalocsai szerző sikere az irodalmi pályázaton
Október 14-én, pénteken este Budapesten kihírdették a Világháló Alapítvány ésa Blinken OSA Archívum...
Kalocsa gyönyörű barokk templomában, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban október 15-én,...
Az aradi vértanúkra emlékezett Kalocsa – A koszorúzáson Balogi József mondott beszédet
Kalocsa város hagyományai szerint az első felelős magyar kormány szoborcsoportjánál tartották meg a...
Új fasorok, fák díszítik Kalocsát
„A legjobb időpont a faültetésre 20 éve volt, a második legjobb ma van!” – tartja...
Az integráció fontos szerepe a roma társadalomban
Antidiszkriminációs programok Kalocsa város életébenA Kalocsai Önkormányzat, a Szociális Központ és...
In memoriam Szallár Károly (1951-2021)
Futótűzként járta be a várost, hogy elhunyt Szallár Károly, Kalocsa idegenforgalmának egyik jeles...
Közlekedésbiztonsági napra készül a rendőrség
Októberben kezdődött és december elejéig tart a Kalocsai Rendőrkapitányság illetékességi területén...