
Dunaszentbenedek – Amíg a fák nőnek és folynak a vizek...
Tovább az önfenntartás útján
2015.04.23 08:02 | sch
Önkormányzat még sosem volt ennyire önkormányzat: a központi források megcsappanását különösen a kistelepülések szenvedik meg. Sok helyen az új önkormányzati törvény adta lehetőségekkel élve újabb helyi illetékek bevezetésével próbálják kipótolni a költségvetésükön keletkezett lyukakat. Nem így Dunaszentbenedeken, ahol a nehezebbnek tűnő, de humánusabb utat választották: egyre inkább az önfenntartásra rendezkednek be.
Vargyas Mihály polgármester elmondta, Benedeken az önkormányzati intézmények alapvető ellátását – fűtés, közétkeztetés – már évek óta igyekeznek önerőből megoldani. Az ártéri erdőterületeikre alapozó bioprogram segítségével a község intézményeinek, óvodának, iskolának fűtését az erdőgazdálkodás során keletkezett gallyakból, erdei növényhulladékból saját üzemükben gyártott pellettel oldják meg. Az alapanyag kitart az idők végezetéig – ahogy a polgármester fogalmazott –, jelenleg kicsit túl is termelték magukat, de nincs az a rőzse, amit télen nem lehet elfűteni.
Munkaerőből nincs hiány: március elsejétől már 41 személyt foglalkoztatnak a közmunka-program keretein belül. Ez a szám a település méretéhez képest nagynak tűnhet, de más munkalehetőség híján ez a bevételi forrás felértékelődött: sajnos egyre több család megélhetése függ tőle.
Ennyi munkáskézzel az önkormányzat nemcsak a napi betevőt tudja megtermelni a közétkeztetéshez, évek óta 5 hektáron gazdálkodnak, és a betakarított zöldségekből éppúgy jut a községi konyhára, mint a rászorulók asztalára. Idén 2 hektáron burgonyát, 3 hektáron szerződéses alapon fűszerpaprikát termesztenek, amit félig feldolgozott állapotban, csipedve, szárítva kell leszállítaniuk; bevétel is, feladat is egyben. Az önkormányzat által művelhető földterület – azt kell mondani, sajnos – tovább növekszik, a korosodó faluban egyre többen képtelenek már ellátni a ház körüli teendőket, s hogy a telket ne verje fel a gaz, általában felajánlják közös művelésre.
Az idei esztendő során még egy apróságnak tűnő, de annál fontosabb munkafolyamat kezdődhet el. Némi pályázati pénzek segítségével – szintén a közfoglalkoztatás által – felújítják a falu járdáit. A feladat régóta váratott magára, de a szennyvízfejlesztés során eddig nem vághattak bele. Amint a beruházó helyreállítja az általa okozott felületi károkat, a hiányosságok feltárása után elkezdődhet a régebben sérült vagy elavult járdák helyreállítása is – tájékoztatott a polgármester.
A környék hírei
A szegregált terület integrációja
" A szegregált terület integrációja A roma társadalom Kalocsa életében A Kalocsai...
Pályázatból parkosított templomkert és új kerítés Ordason
Átvette a református egyház a Visszatérés Háza kulcsaitNagy ünnepre gyűltek össze az ordasiak elmúlt...
Kalocsai szerző sikere az irodalmi pályázaton
Október 14-én, pénteken este Budapesten kihírdették a Világháló Alapítvány ésa Blinken OSA Archívum...
Kalocsa gyönyörű barokk templomában, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban október 15-én,...
Az aradi vértanúkra emlékezett Kalocsa – A koszorúzáson Balogi József mondott beszédet
Kalocsa város hagyományai szerint az első felelős magyar kormány szoborcsoportjánál tartották meg a...
Új fasorok, fák díszítik Kalocsát
„A legjobb időpont a faültetésre 20 éve volt, a második legjobb ma van!” – tartja...
Az integráció fontos szerepe a roma társadalomban
Antidiszkriminációs programok Kalocsa város életébenA Kalocsai Önkormányzat, a Szociális Központ és...
In memoriam Szallár Károly (1951-2021)
Futótűzként járta be a várost, hogy elhunyt Szallár Károly, Kalocsa idegenforgalmának egyik jeles...
Közlekedésbiztonsági napra készül a rendőrség
Októberben kezdődött és december elejéig tart a Kalocsai Rendőrkapitányság illetékességi területén...