
Több százezer forintos bírság is járhat érte
Gyorsan gyomlálja ki a parlagfüvet!
2014.09.08 13:04 | -r-s
A nyári szezonban óhatatlanul szaporodik az erősen allergén parlagfű, és a legváratlanabb helyeken is feltűnhet. A jelenléte nemcsak az elhanyagolt háztáj és termőföld látványa miatt kellemetlen; bírsággal is járhat – néhány ezer forinttól a százezrekig, sőt, gazdák esetén akár több millió forintig. A nyárnak ugyan lassan vége, de még mindig kell figyelni a káros növényre, hiszen az illetékesek még járják a földeket, kerteket és büntetnek, ha kell.
– A járási földhivatalok július 1-jével kezdték el a parlagfű-felderítéseket, Dusnoktól Dunaegyházáig – mondta Korsós Lajos, a Kalocsai Járási Földhivatal vezetője. – A rengeteg csapadék után felhívjuk a gazdák figyelmét, hogy akik eddig nem tudták elvégezni a tarlóhántást és a talaj-előkészítést – különösen a repce alá –, azok nagyon nézzék át a területeket és hatékonyan tegyék rendbe a tarlóikat, mert folyamatosan ellenőrizni fogunk, akár hetente többször – figyelmeztetett előzékenyen.

A tarlókon bizonyos százalékhatár felett járhat büntetés a parlagfű jelenlétéért: ha a fertőzöttség mértéke eléri az öt százalékot, akkor azt fel kell jegyezzék. Ugyanez a határ a kultúrnövényekkel betelepített területeken 30 százalék. Ebben az esetben a földhivatalok felviszik az adatot a növényvédő állomás szerverére, majd jön a büntetés, amelynek mértéke néhány tízezer forintnál kezdődik, de akár az ötmilliót is elérheti. Ekkora összegre a házuk környékét elhanyagolók ugyan nem számíthatnak, de esetükben is nagyon fájhat a bírság, igaz, ehhez előbb egy nagyon allergiás, vagy nagyon haragos feljelentő kell.
– Én javaslom, hogy minden tulajdonos nézze meg, van-e a területén parlagfű, mert ha bejelentés érkezik, akkor ezzel kapcsolatosan a jegyzőnek el kell járni, és bírság kiszabására fog sor kerülni – intette nagyobb körültekintésre a kerttulajdonosokat dr. Kiss Csaba. A kalocsai jegyző hangsúlyozta, hogy nem igazán szeretnék alkalmazni a bírságolást, csak ha nincs más választásuk. – Elsősorban bejelentésre szoktunk kimenni, és pár ezer forinttól több százezer is lehet a bírság. Ez utóbbi egyébként nem jellemző, mert általában csak pár darab parlagfű szokott lenni, ám elhanyagolt kerteknél magasabb is lehet – mondta, majd kérte, hogy aki parlagfűvel fertőzött területet talál, értesítse a Városfejlesztési és Üzemeltetési Irodát.
A környék hírei
A szegregált terület integrációja
" A szegregált terület integrációja A roma társadalom Kalocsa életében A Kalocsai...
Pályázatból parkosított templomkert és új kerítés Ordason
Átvette a református egyház a Visszatérés Háza kulcsaitNagy ünnepre gyűltek össze az ordasiak elmúlt...
Kalocsai szerző sikere az irodalmi pályázaton
Október 14-én, pénteken este Budapesten kihírdették a Világháló Alapítvány ésa Blinken OSA Archívum...
Kalocsa gyönyörű barokk templomában, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban október 15-én,...
Az aradi vértanúkra emlékezett Kalocsa – A koszorúzáson Balogi József mondott beszédet
Kalocsa város hagyományai szerint az első felelős magyar kormány szoborcsoportjánál tartották meg a...
Új fasorok, fák díszítik Kalocsát
„A legjobb időpont a faültetésre 20 éve volt, a második legjobb ma van!” – tartja...
Az integráció fontos szerepe a roma társadalomban
Antidiszkriminációs programok Kalocsa város életébenA Kalocsai Önkormányzat, a Szociális Központ és...
In memoriam Szallár Károly (1951-2021)
Futótűzként járta be a várost, hogy elhunyt Szallár Károly, Kalocsa idegenforgalmának egyik jeles...
Közlekedésbiztonsági napra készül a rendőrség
Októberben kezdődött és december elejéig tart a Kalocsai Rendőrkapitányság illetékességi területén...