
Zöld út a fenntartóváltásnak
Szent Asztrik Általános Iskola lett a szakmáriból
2018.09.10 19:33 | -s-n
Hosszú folyamat előzte meg a fenntartóváltást, azonban a korábbi illetékes és minden bizonnyal az új is egyetért abban, hogy szép jövő előtt áll a szakmári oktatási intézmény. A településvezetés kategorikus álláspontja hónapok óta az volt, hogy egyházi kézben biztosabbnak látná iskolája jövőjét, mint a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ égisze alatt. A váltás előtt sokakat megkérdeztek – úgy tűnik, hogy az önkormányzat nem volt egyedül álláspontjával.
Először egy késő téli rádióinterjújában ejtette el dr. Bábel Balázs, a Kalocsa-kecskeméti Főegyházmegye érseke riporteri kérdésre, hogy tervezi-e az idén újabb iskolák átvételét az egyház. Akkor a főpásztor úgy fogalmazott, hogy „folyamatban van a szakmári iskola átvétele”, mint utóbb kiderült, akkor ez azt jelentette, hogy már javába folytak az aktust megelőző előkészületek, felmérések, mindkét fél részéről.

Az egyháznak ugyanis nyilván tisztába kellett kerülnie az oktatási intézmény adottságaival, és felmérni az előtte kirajzolódó jövőképet, mielőtt lép, a korábbi tulajdonos, az önkormányzat pedig igyekezett tájékoztatni a küszöbön álló változásokról az érintetteket és „közvéleménykutatásokat” végezni az ott dolgozó tantestület, illetve az oda járó diákok szüleinek körében. A pedagógusoknak több mint 90, míg a szülőknek közel 95 százaléka a váltásra szavazott.

András Gábor polgármester először áprilisban beszélt nyilvánosan arról, hogy szeretnék, ha az egyház átvenné az iskolájukat, azonban ennek a procedúrája hosszas folyamat, amelynek végig kell járni a lépcsőit, és türelemmel kell várni a lépések között. Az érsekség beadta a szándéknyilatkozatot az illetékes szervek, felsőbb vezetés irányába, amelyről május végén érkezett meg a hivatalos határozat az Oktatási Minisztérium, mondta András Gábor.
– Szeptember elsejétől Szent Asztrik Általános Iskola lesz a nevünk – nyilatkozta örömmel Szakmár első embere. – Ha nincs egy településen iskola, vagy óvoda, a fiataloknak sincs igazán oka arra, hogy családalapítást követően itt maradjanak. A népességmegtartó ereje tehát hatalmas ezeknek az intézményeknek! Nem túlzás azt mondani, hogy a falu jövője szempontjából létkérdés, hogy lesz-e óvodánk vagy általános iskolánk. Én most úgy látom, hogy ez a kérdés megoldódott nálunk – tekintett bizakodva a jövőbe András Gábor, hozzátéve, hogy már a 2018/2019-es tanévkezdésre a koronahozó érsek nevét fogja hivatalosan viselni az iskolájuk.
A környék hírei
A szegregált terület integrációja
" A szegregált terület integrációja A roma társadalom Kalocsa életében A Kalocsai...
Pályázatból parkosított templomkert és új kerítés Ordason
Átvette a református egyház a Visszatérés Háza kulcsaitNagy ünnepre gyűltek össze az ordasiak elmúlt...
Kalocsai szerző sikere az irodalmi pályázaton
Október 14-én, pénteken este Budapesten kihírdették a Világháló Alapítvány ésa Blinken OSA Archívum...
Kalocsa gyönyörű barokk templomában, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban október 15-én,...
Az aradi vértanúkra emlékezett Kalocsa – A koszorúzáson Balogi József mondott beszédet
Kalocsa város hagyományai szerint az első felelős magyar kormány szoborcsoportjánál tartották meg a...
Új fasorok, fák díszítik Kalocsát
„A legjobb időpont a faültetésre 20 éve volt, a második legjobb ma van!” – tartja...
Az integráció fontos szerepe a roma társadalomban
Antidiszkriminációs programok Kalocsa város életébenA Kalocsai Önkormányzat, a Szociális Központ és...
In memoriam Szallár Károly (1951-2021)
Futótűzként járta be a várost, hogy elhunyt Szallár Károly, Kalocsa idegenforgalmának egyik jeles...
Közlekedésbiztonsági napra készül a rendőrség
Októberben kezdődött és december elejéig tart a Kalocsai Rendőrkapitányság illetékességi területén...