
„Táncolok, amíg élek”
Megjelent a Cselik Mária életét bemutató album
2018.02.07 14:10 | Kállai Sándor
December 2-án, szombaton, színültig telt a Kamaraterem érdeklődőkkel. Tamás László negyedik kötetének ünnepélyes bemutatója vette kezdetét 15 órától, mely a „Táncolok, amíg élek – Cselik Mária, a néptánc mestere” címet viseli. A Cselik Mária életét, munkásságát méltató kiadvány a Kalocsai Népi Együttes 50. évfordulója alkalmából jelent meg.
A program a Liszt Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola gyermekcsoportjainak táncos műsorával vette kezdetét, és az ünnepelt köszöntésével folytatódott. Elsőként dr. Bálint József polgármester fejezte ki örömét e kötet iránt, „amely Cselik Mária néptáncosról, a Népművészet Mesteréről szól, arról a pedagógusról, akinek élete egészét átszövi a tánc, a hagyományok ápolása”. Őt követően Pandur Gábor, Drágszél község polgármestere mesélte el élményeit, személyes tapasztalatait a néptánc mesteréről. Dr. Angeli Gabriella képviselőasszony, mint volt kollégára emlékezett, és Cselik Mária pedagógusi és vezetői érdemeit tárta fel a hallgatóság előtt. Szeleczki Attiláné, a Kalocsa Népművészetéért Alapítvány kuratóriumi titkára meghatóan emlékezett vissza e hosszantartó kapcsolatra, és mondott köszönetet Cselik Máriának mindazért, amelyben segítségére volt.

A szóbeli méltatások után a Mezei Virágok népdalkör köszöntötte az ünnepeltet. Németh Ildikó táncművész, pedagógus szakmailag dicsérte az országos hírű néptáncost, aki 1995-ben kapta meg a „Népművészet Mestere” kitüntetést.

Az alkalomra Pécsi Vivien könyvtáros készített egy prezentációt a könyvből vett fotókkal, szövegekkel. A kivetítőn végigkísértük Cselik Máriát gyermekkorától, a külföldi fesztiválokon át, a legrangosabb állami elismerésekig.

Majd az ünnepelt is színpadra lépett. Előbb a Drágszéli Asszonykórussal karöltve kedveskedett egy dalcsokorral a jelenlévőknek, majd a Kalocsai Hagyományőrző Néptáncegyüttes színeiben táncolt. A mikrofonhoz lépve köszönetet mondott mindenkinek, aki elkísérte ezen az úton. Visszaemlékezett, mikor a szerző először kereste fel annak szándékával, hogy megírja életét, és immár fizikai valóságában tapintható ez a kötet, mely évtizedek munkáját fedi fel az olvasó előtt.

A rendezvény után mindenkit vendégül láttak egy kis fogadásra, a bor mellé Bellán Tamás őstermelő finomságait fogyaszthatták az érdeklődők, miközben megosztották egymással élményeiket.

Hosszú sor kígyózott Cselik Mária asztala előtt, aki a helyszínen dedikálta a frissen vásárolt köteteket, melyek megvásárlására továbbra is lehetőség nyílik a Kalocsai Tomori Pál Városi Könyvtárban.
(Fotók: Nagy Erik)
A környék hírei
A szegregált terület integrációja
" A szegregált terület integrációja A roma társadalom Kalocsa életében A Kalocsai...
Pályázatból parkosított templomkert és új kerítés Ordason
Átvette a református egyház a Visszatérés Háza kulcsaitNagy ünnepre gyűltek össze az ordasiak elmúlt...
Kalocsai szerző sikere az irodalmi pályázaton
Október 14-én, pénteken este Budapesten kihírdették a Világháló Alapítvány ésa Blinken OSA Archívum...
Kalocsa gyönyörű barokk templomában, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban október 15-én,...
Az aradi vértanúkra emlékezett Kalocsa – A koszorúzáson Balogi József mondott beszédet
Kalocsa város hagyományai szerint az első felelős magyar kormány szoborcsoportjánál tartották meg a...
Új fasorok, fák díszítik Kalocsát
„A legjobb időpont a faültetésre 20 éve volt, a második legjobb ma van!” – tartja...
Az integráció fontos szerepe a roma társadalomban
Antidiszkriminációs programok Kalocsa város életébenA Kalocsai Önkormányzat, a Szociális Központ és...
In memoriam Szallár Károly (1951-2021)
Futótűzként járta be a várost, hogy elhunyt Szallár Károly, Kalocsa idegenforgalmának egyik jeles...
Közlekedésbiztonsági napra készül a rendőrség
Októberben kezdődött és december elejéig tart a Kalocsai Rendőrkapitányság illetékességi területén...