Ilyen volt a 2017-es szelidi nyár

Tó-himnusz és turisztikai rekord született

2017.10.16 15:32    |    -vis-  

Az idei nyár legtöbbet forgatott külföldi világslágerének átirata őrzi a Dél-Alföld Balatonjának nevét, amely már évek óta írhatjuk, hogy szezonról szezonra döntögeti saját, korábbi látogatói mutatóit. Bár a 2016-os, esősebb szezon látogatószámát négy hőhullámmal a hátunk mögött gondolhatnánk, hogy nem volt nehéz túlszárnyalni, a Szelidi-tó 2015-ös, hasonló nyarának számainál is jobbakat produkált az első becslések szerint. A fenntartó dunapataji önkormányzat pedig most készül összességében több mint félmilliárd forintot elkölteni a tó környezetében vonzóbbá tételére!

Vissza a „fénykorba”?

Amikor afelől érdeklődtünk Dusnoki Csaba dunapataji polgármesternél, hogy „hogy sikerült az idei szezon”, elsőként azt emelte ki válaszában, hogy „minden rendben van a Szelidi-tóval”. Mint fogalmazott, akadtak „önjelölt szakértők”, akik a nyár folyamán azt hangoztatták, hogy baj lehet a tó vízével (erről korábban lapunkban is olvashatott), az ÁNTSZ szakemberei háromszor vettek mintát és vizsgálták meg a Szelidi-tó vizét, amelyek egytől egyig „kiváló” eredményt mutattak.

A forró, hőségriadós, aszályos nyár, aminek a gazdák kevésbé örültek, az Szelid malmára hajtotta a vizet. Az időjárás sok-sok teltházas napot hozott az üdülőterületnek, amely – bár a konkrét számok összesítése még folyamatban van – adatokban és forintbevételben egyaránt mérhető. Az már szeptember elején tisztán látszott, hogy 2017 nyarán többen váltottak strandbelépőt, mint a 2016-os szezonban, ami a hektikus időjárás miatt épphogy überelte a szintén erős 2015-ös évit, az idei mutató viszont magasan rávert mindkét korábbira.

 

szelid1_450
 

 

Az üdülők kihasználtsága és az eltöltött vendégéjszakák számát tekintve sem lehet oka panaszra a dunapataji önkormányzatnak, akár a 2016-oshoz, akár a 2015-öshöz hasonlítjuk a nemrég zárult szezont.


Több üdülő, strandoló, média

– Összességében talán elmondhatom, hogy a Szelidi-tó, úgy tűnik, hogy kezd visszatalálni azokhoz a 80-as, 90-es években jellemző állapotokhoz, amelyek a tó és környéke számára a fénykort jelentették. Ennek érdekében Dunapataj önkormányzata mindent megtesz, legyen szó beruházásokról, fejlesztésekről, vagy humánerő-forrásról. Számunkra kiemelt feladat a Szelidi-tó környékének gondozása, hiszen általa a falu is nevet és ismertséget szerez – vélekedik Dusnoki Csaba.

Az is érdekes kérdés, hogy miben állhat a tó vonzerejének titka, illetve annak felfelé ívelő népszerűségi mutatója? Nyilván erre egy konkrét választ nehéz adni, éppen ezért Dunapataj első embere is több oldalról megközelítve fejtegette véleményét. – Szerencsénk van, hiszen jók a tó természeti és környezeti adottságai, és az is szerencse, hogy folyamatosan tudunk tenni az üdülőterület fejlődéséért, hol kisebb, hol nagyobb lépéseket. Az viszont vitathatatlan, hogy a fejlődés folyamatos, és ezt főképp azok látják, akik rendszeres látogatói a tónak. Ők nyilván nem csak érzékelik, de értékelik is a jobbító szándékot, és viszik a jó hírét a tónak. Vannak persze infrastrukturális hiányok, de minden évben próbálunk tenni az e területen mutatkozó problémák megoldása érdekében – így a polgármester, megjegyezve, hogy a helyi média folyamatos szelidi híradásain túl, amelyet ezúton is köszön a településvezető, országos televíziós csatornák és rádióállomások is bejelentkeztek már.

Saját himnusza lett a tónak

– Voltak olyan évei Szelidnek, kár is lenne tagadni, amikor voltak problémáink. Ma már büszkén mondhatom, hogy országos tévék és rádiók is egyre gyakrabban jelentkeznek be, mondván, van szabad műsoridejük, szeretnének innen bejelentkezni, vagy a tóról forgatni. Korábban előfordult, hogy még komoly pénzekért sem voltak hajlandóak ide jönni hasonló kaliberű médiumok. Legutóbb például augusztus 24-én az M4 csatorna forgatott nálunk horgászatról, turisztikáról. Öröm tehát, hogy vannak jelentkezők, mivel hallanak a tóról, az idén bemutatott „Despacito” nyári sláger átirat nyomán már saját himnusza is van, ahogy a médiában emlegetik, és ez nekünk mind-mind nagyon jó – fogalmaz a polgármester.

Mint emlékezetes, az ország vadállat-befogójaként a médiában sokat szerepeltetett Both Zoltán nyaranta rendszeres látogatója a Szelidi-tónak, az ő története ihlette meg barátait, a Kerozin formáció frontemberét, Kovács Axelt, aki a nyár gigaslágere, a „Despacito” átirataként megírta a „Szelidi-tó” című dalt, benne Rokker Zsolti rap-betétével és a Bon-bon együttesből ismert Szolnoki Péter énekes vokáljával. A dalhoz készült klipet és az azt beharangozó videót összesen csaknem negyed-millióan látták eddig a legnépszerűbb videó-megosztó oldalon.

 

szelid2_450

 

Dusnoki Csaba maga is bevallotta, hogy az első hallgatást követően voltak fenntartásai a dalt illetően, az idő és a tapasztalatok ellenben igazolják ennek sikerét. Azt pedig a polgármester is aláírja, hogy jó szándékkal született a felvétel, szerethető a dal és történt valami szokatlan, amire nem csak felfigyeltek az emberek, de olyan módon szólította meg őket és csábítja a Szelidi-tóhoz, mint korábban más nem.


Mindenkinek nem tehetnek a kedvére

Emellett folyamatosak a hétvégi bulik, gasztronómiai és kulturális események a tóparton, amelyek százakat, sőt, ezrek számára kínálnak kikapcsolódási lehetőséget a strandoláson és az elérhető vendéglátóegységek látogatásán túl.

Persze sosem lehet mindenkinek a kedvére tenni, amikor erről beszélünk, minden bizonnyal a csendes pihenés reményében nyaralót bérlők fogszorítva szisszennek fel, mondván, „nem lehet pihenni a hangzavartól” – ami nyilván egy-egy alkalomra, maximum a péntek-szombat estékre koncentrálódhat alkalomszerűen, de hát olyan helyzet még nem teremtődött a világban, amikor mindenkinek jó volt.


Félmilliárdos fejlesztéscsomag jön

– Augusztus 15-tel az önkormányzat benyújtott egy 330 millió forintos fejlesztési csomagra irányuló pályázatot. Ez főképp a strand és a valamikori Kertmozi megújításáról, szolgáltató központtá alakításáról, vendéglátóhellyel, játszótérrel és egyéb strandkellékekkel történő bővítéséről szól. E projekt részeként a Kastély utcától felújítanánk a Szittyótérig vezető utat, kerékpártárolókat telepítenénk, és tervezünk parkoló-térkövetést is – foglalta össze a döntésre váró beadvány tartalmát Dusnoki Csaba hozzátéve, hogy minderre nyilván nem lesz elegendő a megjelölt forrás. A befejezetlenül hagyott mondattal talán arra utalt, hogy vagy saját zsebből, vagy más úton terveznek minden említett elemre forrást biztosítani, végül áttért a már megnyert, megvalósítás előtt álló, 170 millió forintos kerékpárút-fejlesztésre. E két pályázat eredményeképpen összesen mintegy félmilliárd forint fordítódhat az elkövetkező években a Szelidi-tóra.

– Reméljük, hogy a kerékpárút-projekt után ez a beadványunk is pozitív bírálatban részesül – így Dusnoki Csaba. – A bicikliút-építés jelenleg közbeszerzés alatt áll, ami reményem szerint októberben le is zárul, aztán indulhat az építkezés! Magát a kivitelezést két részre kell bontani! Az egyik rész a Dunapataj-Szelid közötti régi, három kilométeres, balesetveszélyes kerékpárút felújítása, a másik pedig a Szittyótértől az elsőtől a 9-ig utcáig a tóparton haladó, majd a Kalocsai Horgásztanyáig, majd a magas parti lejáróig az erdőn át, a már meglévő kerékpárút-szakaszra rácsatlakozó egység építése. Reményeim szerint ezt közvilágítással is el tudjuk majd látni, hogy sötétedés után is lehessen erre tekerni, és megpihenni az ugyancsak kialakítás alatt álló kiülőkön – folytatta a polgármester.

Dusnoki Csaba megemlítette, hogy visszajutottak hozzá is olyan hangok, amelyek megkérdőjelezik, hogy a vázolt nyomvonal volt-e a legpraktikusabb, amelyet a tó környékén kiépíthetnének. Válaszként elhangzott, hogy a pályázati kiírás, amely a beruházás fedezetét biztosítja, kifejezetten turisztikai kerékpárút építésére teremtett lehetőséget, e kritérium szem előtt tartásával jelölték tehát ki a majdani út nyomvonalát. Az első kapavágás a jelen ütemezés szerint novemberre várható és a polgármester bízik abban, hogy a 2018-as nyári szezon kezdetére, legkésőbb jövő májusig véget is érhet a kivitelezés.



A környék hírei

A szegregált terület integrációja

" A szegregált terület integrációja A roma társadalom Kalocsa életében A Kalocsai...

Pályázatból parkosított templomkert és új kerítés Ordason

Átvette a református egyház a Visszatérés Háza kulcsaitNagy ünnepre gyűltek össze az ordasiak elmúlt...

Kalocsai szerző sikere az irodalmi pályázaton

Október 14-én, pénteken este Budapesten kihírdették a Világháló Alapítvány ésa Blinken OSA Archívum...

Lélekemelő kórushangverseny a kalocsai főszékesegyházban – Három kiváló egyházi kórus több, mint 100 tagja énekelt

Kalocsa gyönyörű barokk templomában, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban október 15-én,...

Az aradi vértanúkra emlékezett Kalocsa – A koszorúzáson Balogi József mondott beszédet

Kalocsa város hagyományai szerint az első felelős magyar kormány szoborcsoportjánál tartották meg a...

Új fasorok, fák díszítik Kalocsát

 „A legjobb időpont a faültetésre 20 éve volt, a második legjobb ma van!” – tartja...

Az integráció fontos szerepe a roma társadalomban

Antidiszkriminációs programok Kalocsa  város életébenA Kalocsai Önkormányzat, a Szociális Központ és...

In memoriam Szallár Károly (1951-2021)

Futótűzként járta be a várost, hogy elhunyt Szallár Károly, Kalocsa idegenforgalmának egyik jeles...

Közlekedésbiztonsági napra készül a rendőrség

Októberben kezdődött és december elejéig tart a Kalocsai Rendőrkapitányság illetékességi területén...

ARCHÍVUM

Kalocsai Néplap Online Kalocsai Néplap KaloPress Nyomda Nagyítás Nyomtatás