
Magyar Kultúra Napja
Kiállításmegnyitóval és szerzői esttel tisztelgett a könyvtár
2020.01.30 09:27
1989 óta ünnepeljük január 22-én a magyar kultúra napját annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le a Himnusz kéziratát. A Kalocsai Tomori Pál Városi Könyvtár 2016 novemberében költözött a nagyszeminárium épületébe, és 2018 januárjában került megrendezésre az első kiállítás a Kalocsai Kortárs Művészeti Klub alkotóinak munkáiból a második emeleti folyosón. Idén harmadik alkalommal színesítik a helyi és környékbeli művészek képei a hófehér falakat. A megnyitó után Provaznik Géza költő verseit Körtvélyessy Zsolt, Jászai Mari-díjas színész, érdemes és kiváló művész, a Kecskeméti Katona József Színház örökös tagja szavalta el egy beszélgetés keretein belül.

A kiállításmegnyitónak Tóth Viktor gitárjátéka adott keretet, aki bevezetésként egy amerikai country dalt (Cups song) adott elő magyarul Gájer Szilárd fordításában, majd a Bikini „Közeli helyeken” című dalával zárta a műsort. Simon Zoltán, Kalocsa Város alpolgármestere nyitotta meg a kiállítást Márai Sándor gondolataival, miszerint az ünnep a lélek felemelkedése. Felelevenítette a Himnusz születését, nemzeti imádságunkét, mely a magyarságot meghatározza, Erkel Ferenc zenéjével mindnyájunkat megszólít és a nemzetünk kulturális öröksége. A magyar kultúrát a génjeinkben hordozzuk, megtanuljuk, továbbadjuk és ez a művészetek mellett testet ölt a viselkedésünkben, szokásainkban, mindennapjainkban is. Méltatta a Kalocsai Kortárs Művészeti Klub baráti közösségét, a sokszínű tárlatot, mellyel a 29 alkotó megajándékozott bennünket, és melyben mindenki megtalálhatja a számára legkedvesebb alkotásokat. Az ünnepi gondolatok után Mihó Izabella szavalta el Prágai Gizella „Hangulatkép egy kiállítás megnyitójára” című versét.
Budai Viktória, a Nicolas Schöffer Gyűjtemény vezetője örömét fejezte ki, hogy a könyvtár otthont nyújt a kiállításnak, és egy közintézmény, mely mindenki előtt nyitva áll, teret ad a képzőművészetnek. A kulturális intézménybe belépő olvasók a képek és szobrok láttán elgondolkodnak, gyönyörködnek, vagy éppen megbotránkoznak és felteszik a kérdést: mi a célja a művészetnek, mi a haszna az alkotásnak? A cél nem feltétlenül jelent hasznosságot. Cél lehet a szórakoztatás, az élményszerzés, hogy a művész kifejezze önmagát, ami valamit kivált majd a befogadóból, és már ezzel is betölti küldetését. A jó műalkotás arról ismerhető fel, hogy nem didaktikus, inkább olyan, mint a szerelem, kacérkodik velünk. A kiállításmegnyitó befejeztével, egy pohár pezsgő kíséretében, mindenki kedvére elmerülhetett a tárlatban.
A cikk folytatása a Kalocsai Néplap 2020.01.31-én megjelenő 5. számában a 7. oldalon olvasható.
A környék hírei
A szegregált terület integrációja
" A szegregált terület integrációja A roma társadalom Kalocsa életében A Kalocsai...
Pályázatból parkosított templomkert és új kerítés Ordason
Átvette a református egyház a Visszatérés Háza kulcsaitNagy ünnepre gyűltek össze az ordasiak elmúlt...
Kalocsai szerző sikere az irodalmi pályázaton
Október 14-én, pénteken este Budapesten kihírdették a Világháló Alapítvány ésa Blinken OSA Archívum...
Kalocsa gyönyörű barokk templomában, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban október 15-én,...
Az aradi vértanúkra emlékezett Kalocsa – A koszorúzáson Balogi József mondott beszédet
Kalocsa város hagyományai szerint az első felelős magyar kormány szoborcsoportjánál tartották meg a...
Új fasorok, fák díszítik Kalocsát
„A legjobb időpont a faültetésre 20 éve volt, a második legjobb ma van!” – tartja...
Az integráció fontos szerepe a roma társadalomban
Antidiszkriminációs programok Kalocsa város életébenA Kalocsai Önkormányzat, a Szociális Központ és...
In memoriam Szallár Károly (1951-2021)
Futótűzként járta be a várost, hogy elhunyt Szallár Károly, Kalocsa idegenforgalmának egyik jeles...
Közlekedésbiztonsági napra készül a rendőrség
Októberben kezdődött és december elejéig tart a Kalocsai Rendőrkapitányság illetékességi területén...