
Dunapataji énekesek a Vass Lajos Népzenei Versenyen
Két évig dolgoztak a nívódíjért
2014.11.13 13:56 | jni
A múlt hétvégén rendezett X. Vass Lajos Népzenei Verseny Kárpát-medencei döntőjében szerepelt sikerrel a dunapataji Mádiné Király Henriette és Thiesz Zoltán. A nagyközség énekesei tulajdonképpen két év alatt küzdötték fel magukat a mintegy félszázas döntő mezőnyig, ahol a második legrangosabb elismerést hozhatták haza, ráadásul rögtön kettőt.
A Csepeli Munkásotthonban rendezték az immáron tizedik Vass Lajos Népzenei Verseny Kárpát-medencei döntőjét. A megmérettetés a szervező szövetség hitvallása szerint viszi tovább a névadó népzenekutató munkásságának üzenetét, vagyis a magyar folklór művészetének megőrzését. Ezért is szerveznek népzenetáborokat és továbbképzéseket, valamint támogatnak néptánccsoportokat, énekkarokat és énekeseket – például azzal a versenyükkel, ami idén jubilált. Ezen vett részt múlt héten a Dunapataji Népdalkör és Hagyományőrző Egyesület két szólistája. Igaz, három pataji versenyzőt hívtak meg a mustrára, de nem tudott mindenki ott lenni.
– Az elődöntőkön sikeresen vettük az akadályokat, aztán jött a középdöntő, amelyet idén Dunapatajon rendeztek. Innen jutottunk tovább, hárman: Mádiné Király Henriette, Kormányos József és jómagam – mesélte Thiesz Zoltán, az egyik versenyző, hozzátéve, hogy „Józsi bácsi” betegség miatt távol maradt a versenyzéstől, de biztos benne, hogy hamar felépül és jövőre már mindenféleképpen újra indul. – Heni kalocsai gyűjtésű népdalokat énekelt, én pedig kalotaszegi és Kalotaszeg környéki csokorral léptem fel – tette hozzá.
Az eredményük persze nem „csak” egy hétvége kimagasló teljesítményének köszönhető, hiszen ennek a versenynek mintegy kétéves kifutása van; tehát ennyi időt vesz igénybe az elődöntők és középdöntők lebonyolítása. A folyamat azért is lehet ilyen hosszú, mert az ország számos pontján, illetve határon túli magyar településeken szervezik. Ezt a ciklust zárja tulajdonképpen a Kárpát-medencei döntő, ahová idén Szlovákiából, Erdélyből, a Vajdaságból, illetve Magyarországról hívtak meg versenyzőket. A fővárosba érkezett, több mint ötven kórus és szólóénekes három különböző elismerés megszerzéséért, meg persze a népzene szeretetéért „csa-pott” össze: nívódíjat, kiemelt nívódíjat, valamint nagydíjat lehetett szerezni. A Dunapataji Népdalkör és Hagyományőrző Egyesület versenyzői a legrangosabbat, a kiemelt nívódíjat kapták meg, mind a ketten!
Mádiné Király Henriette és Thiesz Zoltán – gratulálunk!
A környék hírei
A szegregált terület integrációja
" A szegregált terület integrációja A roma társadalom Kalocsa életében A Kalocsai...
Pályázatból parkosított templomkert és új kerítés Ordason
Átvette a református egyház a Visszatérés Háza kulcsaitNagy ünnepre gyűltek össze az ordasiak elmúlt...
Kalocsai szerző sikere az irodalmi pályázaton
Október 14-én, pénteken este Budapesten kihírdették a Világháló Alapítvány ésa Blinken OSA Archívum...
Kalocsa gyönyörű barokk templomában, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban október 15-én,...
Az aradi vértanúkra emlékezett Kalocsa – A koszorúzáson Balogi József mondott beszédet
Kalocsa város hagyományai szerint az első felelős magyar kormány szoborcsoportjánál tartották meg a...
Új fasorok, fák díszítik Kalocsát
„A legjobb időpont a faültetésre 20 éve volt, a második legjobb ma van!” – tartja...
Az integráció fontos szerepe a roma társadalomban
Antidiszkriminációs programok Kalocsa város életébenA Kalocsai Önkormányzat, a Szociális Központ és...
In memoriam Szallár Károly (1951-2021)
Futótűzként járta be a várost, hogy elhunyt Szallár Károly, Kalocsa idegenforgalmának egyik jeles...
Közlekedésbiztonsági napra készül a rendőrség
Októberben kezdődött és december elejéig tart a Kalocsai Rendőrkapitányság illetékességi területén...