
Video-interjúk a XXI. század oktatásában
2013.07.01 22:53 | g-era
Bemutató foglalkozásra invitálta tanártársait dr. Magóné Tóth Gyöngyi magyar-történelem szakos tanár, a Szent István Gimnázium igazgatóhelyettese, hogy rendelkezésükre bocsássa az „Ember az embertelenségben” című projekt keretében elkészült óraterveket.
Három tanórára és egy kiegészítő foglalkozásra tervezett modult állított össze, hogy a középiskolák 12. évfolyamosai számára érthetővé, feldolgozhatóvá tegye a második világháború és a holokauszt történéseit. Kalocsai és környékbeli zsidó családok sorsán keresztül világítja meg a történelmi események hátterét, és emberi sorsokra bontja az eseményeket, illetve azok következményeit.
– Egy hetet töltöttem egy képzés keretében a budapesti Közép-európai Egyetem könyvtárában elérhető video-archívum tanulmányozásával – mondja dr. Magóné. – A Steven Spielberg világhírű filmrendező (többek között a Schindler listája fűződik a nevéhez) által létrehozott Soá Túlélői Vizuális Történelmi Alapítvány a holokauszt túlélőkkel, a második világháború szereplőivel és áldozataival készített interjúkat: 1994 és 2000 között 56 országban, 32 nyelven csaknem ötvenkétezer (!) beszélgetést rögzítettek. Ez a világ egyik legnagyobb video-archívuma. A képzés keretében ahhoz kaptunk segítséget, hogyan férhetünk hozzá ezekhez a riportokhoz, hogyan dolgozhatjuk fel, vághatjuk össze a számunkra szükséges információkat, hogy abból tananyag lehessen.
A tanárnő alapos munkát végzett a tanmenet elkészítésekor. A zsidó nép eredetét, történelmét megvilágítva jut el a családok magyarországi, majd Kalocsa környéki megjelenéséhez, feltárva a beilleszkedési folyamat állomásait. Az említett video-interjúk közül a miskei Kádár István (aki Borban is volt, ahol Radnóti Miklós híres versei születtek), a katolikus pappá lett dr. Kis György és a solti születésű Bános Tibor történetét dolgozta bele a tanmenetbe. A történelmi tények megtanítása mellett hangsúlyt fektet arra, hogy a diákokat ráébressze, hogyan is élhetett az „ember az embertelenségben”, az interjúalanyok szemszögéből láttatva a ma is nagyrészt feldolgozatlan, ésszel szinte felfoghatatlan tragédiát, a második világháború poklát.
A környék hírei
A szegregált terület integrációja
" A szegregált terület integrációja A roma társadalom Kalocsa életében A Kalocsai...
Pályázatból parkosított templomkert és új kerítés Ordason
Átvette a református egyház a Visszatérés Háza kulcsaitNagy ünnepre gyűltek össze az ordasiak elmúlt...
Kalocsai szerző sikere az irodalmi pályázaton
Október 14-én, pénteken este Budapesten kihírdették a Világháló Alapítvány ésa Blinken OSA Archívum...
Kalocsa gyönyörű barokk templomában, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban október 15-én,...
Az aradi vértanúkra emlékezett Kalocsa – A koszorúzáson Balogi József mondott beszédet
Kalocsa város hagyományai szerint az első felelős magyar kormány szoborcsoportjánál tartották meg a...
Új fasorok, fák díszítik Kalocsát
„A legjobb időpont a faültetésre 20 éve volt, a második legjobb ma van!” – tartja...
Az integráció fontos szerepe a roma társadalomban
Antidiszkriminációs programok Kalocsa város életébenA Kalocsai Önkormányzat, a Szociális Központ és...
In memoriam Szallár Károly (1951-2021)
Futótűzként járta be a várost, hogy elhunyt Szallár Károly, Kalocsa idegenforgalmának egyik jeles...
Közlekedésbiztonsági napra készül a rendőrség
Októberben kezdődött és december elejéig tart a Kalocsai Rendőrkapitányság illetékességi területén...