
A háziorvos tanácsai a tél előtt
2014.11.21 09:40 | -r-a
A ragyogó napsütésből hidegre váltó, aranyfény helyett mindent szürkeségbe borító, naponta emlegetett és elemzett időjárás sokunk testi és lelki egyensúlyát borítja fel mostanában. Máris jönnek az őszi-téli nyavalyák, és kezdhetjük kúrálni magunkat? A kalocsai háziorvosok szakmai vezetőjét, dr. Hajdú Zoltánt kerestem meg kérdéseimmel.
– Milyen problémák jelentkeznek feltűnő gyakorisággal ebben az időszakban? – kérdeztem Hajdú főorvost, amikor az utolsó betege is távozott, jóval a rendelési idő vége után…
– Ilyenkor egy alkalmazkodási zavar alakul ki, amikor a megváltozott környezeti tényezők hatására ki-ki másképpen reagál. Egy egészséges fiatal nyilván másként, mint egy krónikus beteg, vagy legyengült immunrendszere miatt sérülékenyebb egyén. Megváltozik a hőmérséklet, egymást váltják a légköri frontok, csökken a napsütéses órák száma. Mindez az egészségi állapotunk mellett a hangulatunkat, az éjszakai alvásunkat is befolyásolja.
– Milyen következményekkel jár mindez ránk nézve?
– Megnő a fertőzéses betegségek, a felső légúti megbetegedések száma, az egyszerű vírusfertőzésektől a szövődményes megfázásokig, bakteriális fertőzésekig, tüdőgyulladásokig terjedően minden évben feltűnően megugrik az ilyen panaszokkal orvoshoz fordulók száma.
– Akkor már el is késtünk a megelőzéssel?
– Ellenkezőleg: most jött el az ideje! Nem véletlen, hogy az ÁNTSZ erre az időszakra időzíti az influenza védőoltások megjelentetését, hogy a lakosságot minél nagyobb arányban tudjuk megvédeni a kórokozókkal szemben. Mellette csak ajánlani tudom a veszélyeztetett lakosok számára a tüdőgyulladás elleni védőoltást, amely ötéves védettséget ad – a kettőt együtt érdemes kérni a háziorvosoktól. A tüdőgyulladás elleni védőoltás nem ingyenes, de megfizethető: egy antibiotikum kúra árához hasonló.
– Mit tehetünk mi magunk az ellen, hogy megkapjuk a felsorolt betegségeket?
– Figyeljünk sokkal jobban magunkra! Mindenkinek tisztában kell lennie a saját gyenge pontjaival, például a torokgyulladásra hajlamosak óvakodjanak a hideg italoktól, az izzadékony emberek ne öltözzenek túl melegen. Különösen fontos, hogy a krónikus betegek: szív-érrendszeri, anyagcsere- és cukorbetegek, máj- és vese-, illetve daganatos betegek immunrendszere kevésbé védett, így ők veszélyeztetettebbek az átlagnál. Számukra – és az idei évtől a rizikócsoportok mellett a 60 éven felülieknek is! – ingyenes az influenza védőoltás. Az egészségügy szeretné, ha minél többen élnének a lehetőséggel, hiszen ez azt is jelenti, hogy kevesebben járnak közöttünk olyanok, akik egy tüsszentéssel vírusok garmadáját szabadítják embertársaikra!
– Nehéz elkerülni, hogy ne találkozzunk fertőző betegségben szenvedő emberekkel. Hiszen nem élhetünk bezárt ajtók mögött!
– Azt valóban nem, de aki teheti, ilyenkor kerülje a tömeget, és fokozottan ügyeljen a higiéniára, mondjuk, a gyakoribb kézmosásra. Sajnos még csak külföldön láttam példát arra, hogy a nagy bevásárlóközpontokban fertőtlenítő szert helyeznek ki, hogy a kocsik fogantyúját meg lehessen tisztítani, pedig ez az egyszerű dolog is komoly eredménnyel járhat a megelőzésben! Teljesen bezárkózni azért nem érdemes, mert a napi mozgásra, friss levegőre ilyenkor is szükség van, és itt, vidéken ez a „hatásos szer” szerencsére még megvan!
– Ilyenkor szokott szóba kerülni a vitaminpótlás is!
– Természetesen arra is nagy szükség van. Ha lehet, természetes formában, vagyis sok gyümölcs és zöldség fogyasztásával, de mesterséges bevitelre is szükség van. Itt különösen a C-vitaminra gondolok, amelyből napi 1, lázas betegek esetében 2-3 grammot is szedhetünk ezekben a hetekben!
– Hallottam olyan véleményt is, hogy a C-vitamin adagolásával vigyázni kell, mert felhalmozódhat a szervezetben.
– Az orvosok között is nagyok az eltérések ebben a tekintetben, de a kedvező hatása sokkal fontosabb, mint a nem igazán bizonyított ártalmak.
– Mi a teendő, ha úgy érezzük, utolért minket a betegség?
– Feltétlenül legyen otthon lázcsillapító – mindenki megfigyelte már biztosan, melyik szer használ ilyenkor. Legyen kéznél orrcsepp, garatfertőtlenítő, ezekkel az enyhébb esetek kezelhetőek. Ha több napig fennálló lázas állapotról, sűrűvé váló, megszínesedett orr- vagy torokváladékról van szó, mindenképpen keressék fel a háziorvost, mert ott komolyabb kezelésre van szükség a szövődmények megelőzése érdekében.
Kultúra