István napok a gimnáziumban
2011.04.27 21:27 | Gábor E.
A Szent István Gimnázium tanárai és diákjai minden évben háromnapos programsorozatot rendeznek az intézmény névadója tiszteletére, átfogó képet adva tevékenységükről, eredményeikről. Idén április 13-14-15-én is előadásokkal, sporteseményekkel mutatkoztak be egymás és a szülők, érdeklődők előtt.

– A szokásos tanár-diák futballmérkőzés idén egy jubileum miatt másként alakult: 50 évvel ezelőtt az iskola akkori csapata Országos Középiskolai bajnokságot nyert, és ebből az alkalomból Szabóki László megszervezte, hogy meghívjuk az egykori csapatot: utódaik mérkőztek meg az 50 évvel ezelőtti ellenfél, a kisvárdai Bessenyei György Gimnázium mai diákjaival – kezdte sorolni az eseményeket Perity Lajos, az intézmény igazgatója. – A visszavágón a kisvárdaiak győztek. Tanáraink és diákjaink kosárlabda mérkőzéseken mérték össze erejüket, és ez a sorrend alakult ki: tanárok – 12. – 9. – 11. – 10. osztály. Csütörtökön dr. Pelyach István történész, a Szegedi Tudományegyetem tudományos munkatársa tartott előadást „Áruló vagy áldozat” címmel Görgei Artúrról, amely rendkívül érdekes volt, a zsúfolásig megtelt díszteremben egy pisszenést sem lehetett hallani, annyira figyelt mindenki. Ezt követően a diákok pályamunkáiból hangzottak el előadások öt helyszínen.
– Ez egy belső pályázat díjakkal, értékelésekkel?
– Nem, erről szó sincs. Érdekes előadásokat akarunk a diákoknak tartani, és azt gondoljuk, a saját kortársaik munkája iránt biztosan nagy az érdeklődés. Másrészt, miután a mi diákjaink zöme tovább fog tanulni, az egyetemeken-főiskolákon elvárt önálló témafeldolgozás, kutatómunka folyamatába is belekóstolhatnak ilyen módon. Januárban meghirdetünk egy, sokoldalú témákból összeállított címlistát, amelyekből minden 11. osztályos tanulónak kötelező egyet választani és feldolgozni. Ezek közül a legjobbakat adhatják elő az István napok keretében, és minden diák meghallgatja ezeket, forgószínpadszerűen. Hallatlanul érdekes előadások voltak, és nem elsősorban tantárgyhoz kötődő témákra kell gondolni, hiszen a díszbaromfi tenyésztéstől a Barcelona futballcsapat, vagy a Ferrari történetén át a magfúzió és a hétköznapi elektronika bemutatásáig láthattunk-hallhattunk komplett prezentációkat, magas szinten!

Pénteken az intézmény tanári kara és a tanulók hagyományosan megkoszorúzták Szent István király szobrát, majd a Liszt emlékév tiszteletére szervezett orgonahangversenyen vettek részt a Főszékesegyházban, ahol Leányfalusi Vilmos karnagy játékában gyönyörködhettek.
A programot ünnepi műsor zárta, amely a Liszt Ferenc AMI-ban tanuló gimnazisták koncertjével kezdődött, és Molnár Ferenc: A doktor úr című három felvonásos vígjátékának bemutatásával fejeződött be.
– Csattanós válasz volt ez a három nap azoknak, akik a mai fiatalok érdeklődését, viselkedését bírálják, egy kalap alá véve mindenkit – mondta Keleti Sarolta igazgatóhelyettes, aki feledve a hetek óta tartó izgalmat és munkát, tanártársaival önfeledten gyönyörködött a diákok szereplésében. – A gyerekeket minden érdekli, és nemcsak a manapság túlburjánzó felszínes szórakozási lehetőségek! Rengeteget dolgoztak, kíváncsiak voltak egymás munkájára, örültek egymás eredményeinek. Többen remekeltek nemcsak egy területen, de például zenében, alkotásban, színjátszásban, sportban egyaránt. Én ezt tartom a rendezvény legfontosabb hozadékának.
A hangversenyen közreműködött: Kiss Boglárka, Somorai Anna, Oszmayer Ágnes, Somogyi Vivien, Czibolya Petra, Szabó Zsolt, Kosik-Fa Zoltán, Sziegl Péter, Petrovics Anikó, Kocsis Attila. Felkészítő és közreműködő tanárok: Betlenné Dajkó Ágnes, Csicsák Lászlóné, Fehérvári István, Haskóné Apagyi Judit, Kerekesné Geri Zsuzsanna, Tóth Tibor, Vízi Melinda
A színdarab szereplői: Tamás Csaba, Ince Sára, Tóth Tamás, Kocsis Attila, Székely Fanni, Sziegl Péter, Decsák Petra, Bévárdi Ádám, Ferenczi Bence, Stang Bálint, Gillich Anna, Kántor Vivien; díszlet: Mácsai Róbert, Magony Martin, Szofrán Benjámin, Tóth Anita, Czidor Döniz, Nagy Flóra Mercédesz; rendezők: Szabó Zita és Petrás Éva tanárnők
A diákelőadásokat tartották: Felnagy Dávid, Grabicza Gábor, Tóth Tamás, Gillich Olivér, Busa Szandra, Sziget Bernadett, Farkas Kitti, Csiszár Péter, Vadas Helga, Miholics Ádám, Rácz Tamás, Balogh Péter, Papp Lilla, Sándor Balázs, Benyeda Helga, Sziegl Péter, Ferenczi Bence, Szulimán Daniela, Kántor Vivien, Oszmayer Ágnes, Papp Tímea, Jókay Noémi, Tóth Brigitta, Schuszter André, Mihály Anna, Matos Dóra, Kapai Beáta.
Kultúra
A Gyermekdal Napja az Újvárosi Tagóvodában
Az Újvárosi Tagóvodában április 27-én pénteken került sor a Gyermekdal napjára. Óvodánk sajátos...
Versenyeztek az ország fúvószene tanárai
A dombóvári Apáczai Oktatási Központ Alapfokú Művészetoktatási Intézményegysége versenyt hirdetett...
Gyűjteményéből két alkotást felajánlott jótékonysági célra
Még márciusban tudósítottunk arról, hogy Miskén, az óvodában Czár János magángyűjteményéből...
Szerelmes szavakkal díszített színes szalagok táncoltak a gyönyörű nyári napsütésben az Érsekkertben...
Kalocsai és a régió képzőművészeinek alkotásaiból nyílt meg a Városi Galériában április 27-én,...
Ezrek előtt léptek fel a törökországi gyermekhéten
Szerencsésen ért haza 10 napos, a törökországi Izmirben töltött programjáról a Bokréta Népművészeti...
A kalocsai Piros Rózsa a hétvégén Kúlában tündökölt
Egy kúlai kulturális fesztivál díszvendége volt április utolsó előtti hétvégéjén Kalocsa és a...
Vitaminbombák és ehető virágok
A Bem Apó utcai Tagóvodában előző héten az egészséggé volt a főszerep. Április 20-án délelőtt az...
Búzaszentelés Kalocsa-Negyvenszálláson
A kereszténység búzaszentelő szertartásának első, hitelesnek tekinthető nyomai a IX. századból...
„Boldogok az irgalmasok, mert ők irgalmasságot nyernek.” (Máté 5,7)Megfigyeltük-e,...
Színielőadás – A holdbéli csónakos
A Szent István Gimnázium színjátszó köre 2012. május 12-én szombaton 18 órai kezdettel a Kalocsai...
A Kalocsai Színház hivatalosan utolsó premierjét láthattuk április 14-én, szombaton, ahol a...
Érettségi tétel lesz a Varajti Gizella Színjátszó Kör
A Varajti Gizella Színjátszó Kört sokan ismerik a városban és a környékbeli településeken, hiszen...
A 247 éves Szent István Gimnázium idén is megrendezte hagyományos, kétnapos rendezvénysorozatát. Az...
Kulka János, a Malek család és a Quimby is rábólintott a Kék Madárra!
Végleges a XX. Kék Madár Fesztivál programja. A főszervező és az alapítvány kuratóriuma már csak a...
Rendhagyó óra a Költészet Napján
A Költészet Napját – József Attila születésnapján, április 11-én – 1964 óta ünnepeljük....
A kalocsai Viski Károly Múzeum és a Kalocsai Múzeumbarátok Köre múlt héten szerdán mutatta be...
Mint arról már korábban is beszámoltunk a Mattis-Teutsch Waldemar műveiből nyílt kiállítás kapcsán,...
A Kertvárosi Tagiskolában egy hétig anyanyelvünké volt a főszerep. A nyelvi hét rengeteg színes...
„Jöjjetek énhozzám mindnyájan, akik megfáradtatok, és meg vagytok terhelve, és én...
… a Kalocsai Alkotók Köre című rendezvénysorozat keretében emlékeztek meg a Tomori Pál Városi...
Egy élet a szent zene szolgálatában
A nemzetközi hírnevű Leányfalusi Vilmos orgonaművész-karnagy hétfőn ünnepelte 75. születésnapját....
A Kalocsai Gerillakertész Mozgalom ismét rendbe tette örökbefogadott városrészét, az Ecetgyár utcai...
IX. Kamarakoncert a Pataji Múzeumban
A Vettermann Péter karnagy által inspirált és vezetett, változó tagokkal működő hartai zenekar...
A Kecskeméti Fotókör kiállítása
Nem a helyesírási tudásunkban keletkezett űr, nem is a technika ördöge tréfált meg: a Kecskeméti...
Kalocsai sikerek a megyei szavalóversenyen
Ismét Kiskunhalason rendezték meg az általános iskolások megyei szavalóversenyét a Szűts József...
A Nagyasszonyunk tanulója nyerte a Mezzofantit
Amint arról lapunk is beszámolt, a Nagyasszonyunk Katolikus Intézmény 2012-ben is megrendezte a...
Megvalósulhat a múzeumpedagógiai program
A városi képviselő-testület április 2-i ülésén bebizonyosodott: a fenntartó váltás nem befolyásolja...
A húsvéti történet – a szeretet vezérfonalára fűzve
Általában vasárnap van gyerekklub, de most, az ünnepre készülődve úgy gondoltuk, kihasználjuk a...
„A családomtól kapott polgári értékrend meghatározta az egész életemet”
A Tomori Pál VFK Kalocsáról származó tudósok, művészek életét feldolgozó sorozatának ötödik részére...
A Dózsa szakközépiskola Martinovics utcai könyvtára harmadik alkalommal telt meg érdeklődőkkel a...
Régen várt album került a nagyközönség elé a múlt héten: Tamás László Kalocsa Vadvirága című könyve,...
Mezzofanti Országos Nyelvi Verseny 2012
A Mezzofanti Országos Nyelvi Versenynek tavaly is nagy sikere volt, így az idén is megrendeztük,...
Március 31-én szombaton délután ismét megrendezte a kalocsai művelődési központ a havonta esedékes...
Hajósmúzeum és képtár nyílt Hartán
Több okból is örülhettem, amikor a hartai Hajósmúzeum és képtár megnyitójára Hartára, a Templom utca...
„Akkora öröm számomra, hogy azt el sem mondhatom”
A tojás, bár mindennapi életünkhöz, ételünkhöz tartozik, mégis őriz magában valami titokzatosságot....
A Dózsa György középiskola könyvtárában a húsvét közeledtére hangolták a diákokat. Farkas Sándorné...
Igazi „forróvérű” teltházas koncert
Dolhai Attila már többször tartott telt ház előtt nagysikerű musicalestet városunkban kitűnő...
Több évszázados hagyományt elevenítenek fel Dunapatajon kereken tíz éve, Kopasz Gáborné vezetésével...
Házi kedvenc Golden retriever kutyapárunk már 5 éve minden tavasszal megajándékoz minket kölykeivel,...
A Liszt Ferenc AMI tanárai és növendékei hagyományos tavaszköszöntő műsora megfelelt a...
A Kalocsai Hagyományőrző Népi Együttes, a Kalocsa Népművészetéért Alapítvány és a Városi...
Folytatódott a Dózsa György szakközépiskola könyvtára által indított Bibliatörténeti előadássorozat,...
A Szülőföld Akadémia utolsó előtti programja Gerjen bemutatkozása volt. A Duna túlsó partján álló...
Félévzáró a Hétszínvirág népzene-néptánc tanszakán
A Hétszínvirág Alapfokú Művészetoktatási Intézmény a Városi Színházban tartotta meg a...
Mondok valakinek újat azzal, ha megállapítom: elég kinézni az ablakon, és annyi rosszkedvű embert...
A legfontosabb mustrán bizonyítottak a Liszt AMI „bokrétásai”
Rangos (a műfaj legrangosabb) rendezvényén mutatkozhattak be a kalocsai Liszt Ferenc Alapfokú...
Állandó tárlattal nyitott új helyén a Magyar Fűszerpaprika Múzeum
Ideiglenesen új helyre költözött a kalocsai Magyar Fűszerpaprika Múzeum, mely költözését egy állandó...
Történelmi vetélkedő 1848 jegyében
A Kertvárosi Iskolában hosszú évek óta vetélkedő keretében emlékeznek meg a tanulók az...
Bemutatkozott Horváth Nándor, a lovagkor szerelmese
A Dózsa György Gazdasági, Műszaki Szakközépiskola és szakiskola autószerelőként végzett egykori...
Boldogok, akik éheznek és szomjaznak
„Boldogok, akik éhezik és szomjúhozzák az igazságot, mert ők megelégíttetnek.” (Máté...
Kiállítás, mely a szeretetről szól
Miskén, a Kisközben lévő óvodában a múlt héten egy nagyon különleges kiállításra várták az...
Kiss István és Dávid Attila mutatkozott be a városi könyvtárban
A Tomori Pál Városi és Főiskolai Könyvtár „Alkotók Köre” című sorozatában legutóbb Kiss...
