
„A víz szalad, de a kő marad, a kő marad…”
Wass Albert felolvasó maraton
2012.03.18 16:54
Wass Albert tisztelői 2012-ben immár ötödik alkalommal szervezték meg szerte a Kárpát-medencében, a 25 órán át tartó felolvasást az erdélyi író műveiből. Az összefogás jegyében zajló országos felolvasás február 24-én, pénteken 18 órától 25-én 19 óráig tartott folyamatosan. Kalocsa az idén második alkalommal csatlakozott a programhoz, melynek mindkét évben a Wellness Hotel Kalocsa adott otthont konferenciatermében.
Évekkel ezelőtt még csak néhány debreceni fiatal fejében létezett az elképzelés, mára országos összefogás lett belőle. Az idén már 45 helyszínen, több ezren készülődtek boldog, tiszta gondolatokkal a lélekemelő együttlétre. Magyarországon 37 település csatlakozott a rendezvényhez, Erdélyből öt, de társult egy-egy kárpátaljai és felvidéki, valamint egy tengerentúli település is. Vesztergám Miklós, a kalocsai rendezvény főszervezője nagyon örül annak, hogy Kalocsán is már második alkalommal együtt meríthetnek erőt a Wass Albert-i tanításból és a magyar szépirodalom remekműveiből. Elmondta, hogy tavaly az első kalocsai felolvasáson született egy elhatározás, hogy szobrot állítanak a költőnek. Megalakították a Wass Albert baráti kört, melynek egyik tagja, Kovács Norbert el is készítette a gyönyörű bronzszobrot, amit ezen a rendezvényen kiállítottak. Az elmúlt egy évben számos jótékonysági koncerten, rendezvényen szerveztek önkéntes gyűjtést, aminek eredményeként megvalósulhatott ez az alkotás. Ígéretet kaptak a város vezetésétől arra, hogy még ebben az évben fel is avatják, csak a helyszín kiválasztása nem végleges még.
Az ellátogatók a versek és novellák felolvasása mellett megvitatták Wass Albert eszmeiségét, akiről úgy tartják, hogy egyetlen feladata a nemzete szolgálata, annak megmentése volt. „Váljatok nemzetté, mert néppé butították az emberiséget!” Egy olyan költő, akit évtizedeken át elhallgattattak, de művészete, mint a búvópatak, egyszer csak nagy fényességgel a felszínre tört, és művei beköltöztek az emberek szívébe. Egy-egy elhangzott vers- és novellarészlet mindig újabb és újabb gondolatokat ébresztett a hallgatóságban, amitől erősödött a célok megfogalmazása, annak felismerése, hogy a boldogabb jövőhöz olyan közösségeket kellene alkotni, aminek a hit, a bizalom, szeretet és elfogadás az alapja.
Nagyon dicséretes, hogy e nemes megmozdulást pedagógusok is támogatták, hisz bennük rejlik a jövő generáció sorsa. Például az Eperföldi tagiskolából Szvétek Klára tanárnő tucatnyi gyerekkel érkezett, akik szintén felolvastak egy-egy verset vagy mesét. Nagy eredmény, hogy az iskolákban már merik tanítani Wass Albertet, még ha a tankönyvekből hiányzik is, mint tananyag.
Az egyetemes értékrendet közvetítő erdélyi írótól a magyar szépirodalom kincseit kapta a nemzet, s azt hiszem nem bánta meg, aki ha csak egy órára is ellátogatott erre a 25 órán át tartó szellemi töltekezésre, aminek az volt a sajátossága, hogy a résztvevők maguk voltak az előadók.
Kultúra